Πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε ο Αστέρας

23:56 8/8/2013 - Πηγή: Matrix24

Ο Αστέρας Τρίπολης πήγε στον επαναληπτικό της Βιέννης για να παλέψει για την πρόκριση μετά το 1-1 της Τρίπολης, αλλά βρέθηκε σχετικά νωρίς να κυνηγά το σκορ όταν στο 25ο λεπτό ο… δικός μας Πέτσος άνοιξε το σκορ για την Ραπίντ.

Οι Αρκάδες το πάλεψαν, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισαν στο 58ο λεπτό με τον Γκρατσίνι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και συγκεκριμένα στο 62′ όταν ο Σάουμπ -ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή- έδωσε εκ νέου το προβάδισμα. Στο 85′ σε μια αντεπίθεση ο Σάουμπ απέφυγε τον Πιπίνη, σούταρε, η μπάλα κόντραρε, πήρε ύψος

και κατέληξε στα δίχτυα του Μπαντή για το τελικό 3-1.

Η Ραπίντ πήρε την πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa League, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης έμεινε εκτός Ευρώπης.

Οι συνθέσεις:

Ραπίντ Βιέννης (Μπάρισιτς): Νοβότα, Μπέχρεντ, Σράμελ, Πέτσος, Ζονλάιτνερ, Ζάμπιτσερ (61′ Σάουμπ), Τρίμελ, Μπούργκσταλερ (89′ Πάβελιτς), Μπόσκοβιτς, Στ. Χόφμαν (80′ Γκρότσουρεκ), Μπόιντ.

Αστέρας Τρίπολης (Τσιώλης): Μπαντής, Πιπίνης, Γκόιαν, Κουρμπέλης, Τσαμπούρης, Ουσέρο, Ζησόπουλος (46′ Γκρατσίνι), Κάφα, Ντε Μπλάσις, Ναβάρο (70′ Μπακασέτας), Μπαράλες (68′ Χουάνμα).