Ο ΠΑΟΚ θύμα της εκπληκτικής Καλλιθέας

Είναι από τα παράδοξα του ποδοσφαίρου. Σ’ ένα παιχνίδι κατά το οποίο ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στα πρώτα 75 λεπτά αποχώρησε ηττημένος με δύο γκολ διαφορά από το γήπεδο.

Ο Δικέφαλος του Βορρά, παρά τον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, βρήκε τον τρόπο να φτιάξει ευκαιρίες. Η τύχη όμως του γύρισε στην πλάτη αφού εκτός των άλλων είχε και δύο δοκάρια με τον ίδιο παίκτη στο δεύτερο ημίχρονο (Σταφυλίδης).

Η Καλλιθέα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις δικές της ευκαιρίες.

Στο 80′ ο Μαρουκάκης κέρδισε πέναλτι και αποβολή του Βιβιάν και ο Νταγκόλ έγραψε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαρουκάκης βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και διαμόρφωσε το τελικό 2-0, αναπάντεχο αποτέλεσμα αν μην τι άλλο.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Μιχελής, Φερέιρα, Ντακόλ, Φαγιέ (68′ Ματσούκας), Μουσταφίδης, Χριστοφιλέας (46′ Μαρουκάκης), Ατματσίδης, Κατσικογιάννης, Σταύρου, Βιγιαρέχο, Αρβανίτης

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Αποστολόπουλος, Σταφυλίδης, Κατσικάς, Βιβιάν, Κατσουράνης (63′ Πέλκας), Κάτσε, Φωτάκης, Λάζαρ, Γεωργιάδης, Αθανασιάδης (70′ Γιάννου)