Νίκη-σωτηρία για τον Πλατανιά

Ο Πλατανιάς νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο στα Περιβόλια και έφτασε πολύ κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής του στην κατηγορία.

Οι Κρητικοί χρειάζονταν πάση θυσία το τρίποντο της νίκης αφού στη συνέχεια έχουν δύσκολο πρόγραμμα (αντιμετωπίζουν Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό). Γι’ αυτό λοιπόν ανέλαβαν την πρωτοβουλία από νωρίς και αφού απείλησαν με το δοκάρι του Γιάννου στο 2′ σκόραραν με τον Τέτε στο 20΄΄.

Ο Πανιώνιος έχει πιο επιθετικός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση

με τον Αραβίδη στο 56′, την τελευταία λέξη όμως την είπαν οι γηπεδούχοι.

Ο Πλατανιάς πίεσε ασφυκτικά, έβαλε τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους και οι κόποι του δικαιώθηκαν στο 76′ με το τέρμα του Αναστασάκου.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς (Αναστασιάδης): Κηπουρός, Κανακούδης, Ποτουρίδης, Δημήτρης, Αργυρόπουλος (46′ Κουρτεσιώτης), Αγκιλέρα, Τετέ, Κάλαϊτζιτς (71′ Ναζλίδης), Μπέλιτς (78′ Μιρτσέτα), Γιάννου, Αναστασάκος.

Πανιώνιος (Παναγόπουλος): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Παντίδος, Κούρος, Ρόκας, Τόσκας (46′ Μενδρινός), Αραβίδης, Γουνδουλάκης, Κολοβός (87′ Παναγιωτούδης), Καμπάνταης (23′ λ.τρ. Οκόγιε)