Έβγαλε την υποχρέωση ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην αξιόμαχη Καβάλα και με δύο νίκες πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Αντώνη Νικοπολίδη είχε το υπέρ της 2-0 από το πρώτο ματς στο Φάληρο και με το γκολ του Σιόβα μόλις στο 12ο λεπτό ουσιαστικά «σκότωσε»

τις ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλό.

Η Καβάλα, πάντως, δεν παράτησε το ματς και έψαξε το γκολ της τιμής, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 83ο λεπτό με τον Πάτο, ο οποίος με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Πέραν της νίκης με 1-0, το ευχάριστο για τον Ολυμπιακό ήταν και η επιστροφή του Αβραάμ Παπαδόπουλου σε αγωνιστική δράση μετά από 7,5 μήνες και τον σοβαρό τραυματισμό του με τη φανέλα της Εθνικής.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καβάλα (Νίκος Παπαδόπουλος): Αποστολόγης, Παγώνης, (53′ Εντιαγέ), Κάργας, Τριποτσέρης, Καλαγκάνης, Μαραγκός, Γελαδάρης, Κούτεφ, Τάσιτς, Πλιάγκας (63′ Ντος Σάντος), Πάτο.

Ολυμπιακός (Αντώνης Νικοπολίδης): Κάρολ, Παπάζογλου, Μανωλάς (46′ Αβραάμ Παπαδόπουλος), Σιόβας, Λυκογιάννης, Μοδέστο, Φέισα, Γκρέκο, Φετφατζίδης, Βλαχοδήμος, Μήτρογλου.