Έλληνας ο παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων στα 100μ. ύπτιο

Πολύ μεγάλη διάκριση για τα ελληνικά χρώματα και τον Απόστολο Χρήστου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης Εφήβων/Νεανίδων στο Ντουμπάι, καθώς ο 17χρονος αθλητής του Γ.Σ. Περιστερίου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στον τελικό του αγωνίσματος με επίδοση 54.87, που αποτελεί ρεκόρ αγώνων αλλά και πανελλήνιο ρεκόρ Εφήβων, βελτιώνοντας το 55.20 που σημείωσε ο ίδιος στο χθεσινό ημιτελικό.

Πίσω από τον Χρήστου τερμάτισαν ο Λιθουανός Ντάνας Ράπσις με 55.24 και ο πρωταθλητής Ευρώπης σε αυτή την κατηγορία, ο Ρώσος Γκριγκόρι Ταρασέβιτς με 55.33.

Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στη σύντομη ιστορία των Παγκοσμίων Πρωταθλημάτων Εφήβων/Νεανίδων, μετά τη νίκη του Παναγιώτη Σαμιλίδη στα 50μ. πρόσθιο, το 2011 στη Λίμα του Περού.