ΕΛΑΜΨΕ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΣΤΗ ΣΛΟΒΕΝΙΑ

Σαν σίφουνας πέρασε από τη Λουμπλιάνα ο Παναθηναϊκός ο οποίος νίκησε με 85-67 την Ολίμπια για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Καλύτερος παίκτης των πράσινων ο Λάσμε.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας λειτούργησαν εξαιρετικά στην επίθεση και έδειξαν από νωρίς τις…άγριες διαθέσεις τους. Ο Μασιούλις και ο Πάνκο βομβάρδιζαν ανηλεώς το αντίπαλο καλάθι αλλά τη

διαφορά ο Παναθηναϊκός την εξασφάλισε όταν πάτησε παρκέ ο Στέφαν Λάσμε.

Ο Γκαμπονέζος ψηλός ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, μοίραζε τάπες σ’όλους τους αντίπαλους ψηλούς ενώ κατάφερε να σκοράρει με συνέπεια. Ο Παναθηναϊκός μ’ αυτόν τον τρόπο πήγε στο ημίχρονο με το +12 (38-50).

Ο Λάσμε συνέχισε το δικό του σόου και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιαννόπουλος πρόσθεσε τη δική του ξεχωριστή πινελιά και η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους (55-75) γεγονός που βοήθησε τον Παναθηναϊκό να παίξει χαλαρά και χωρίς πίεση στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-50, 50-69, 67-85