ΑΕΚ… ΔΑΓΚΩΤΟ, 2-0 ΤΟΝ ΠΑΟ

22:35 7/5/2012 - Πηγή: Matrix24

Η ΑΕΚ θριάμβευσε επί του Παναθηναϊκού με 2-0 και μπήκε ξανά στη μάχη της πρώτης θέσης στα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ, αλλά ο Φερέιρα αναγκάστηκε να αλλάξει

τα πλάνα του μετά τους τραυματισμούς των Σπυρόπουλου και Νίνη. Η ΑΕΚ πήρε τα πάνω της, πίεσε τους τυπικά φιλοξενούμενους και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με το ωραίο απευθείας σουτ του Μάκου στο 29ο λεπτό.

Το τέρμα αυτό έφερε τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να απαντήσει, ειδικά στο δεύτερο μέρος όταν πήρε την κατοχή της μπάλας και απείλησε την εστία του Κωνσταντόπουλου. Τη μεγαλύτερη, όμως, ευκαιρία την είχε η ΑΕΚ στο 74′ με το δοκάρι του Μάκου, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το ματς «κλείδωσε» υπέρ της Ενωσης με το θαυμάσιο τέρμα του Κλωναρίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά από 7 αγωνιστικές, ενώ για πρώτη φορά επίσης δεν σκόραρε στα πλέι οφ.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Κωστένογλου): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γεωργέας, Μανωλάς, Καράμπελας, Λεονάρντο, Καφές, Μπουγαΐδης, Λυμπερόπουλος (Γκούντγιονσεν 72′), Σιαλμάς (Κλωναρίδης 46′), Μάκος (Ρίκκα 62′)

Παναθηναϊκός (Φερέιρα): Καρνέζης, Βύντρα, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Σπυρόπουλος (Σεϊταρίδης 12′), Σιμάο, Βιτόλο, Χριστοδουλόπουλος, Νίνης (Καραγκούνης 24′), Κουίνσι, Τοτσέ (Πετρόπουλος 68′)