Aυτοκτόνησε ο Ολυμπιακός!

Και όμως οι ερυθρόλευκοι εκκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 25-20 στην πρώτη περίοδο. Από εκεί και πέρα όμως άρχισαν τα προβλήματα. Η άμυνα της Σιένα περιόρισε τα ατού των πρωταθλητών Ευρώπης και περισσότερο τον Βασίλη Σπανούλη, πέρασε μπροστά στο σκορ και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι σε όλη την υπόλοιπη διάρκειά του.

Παρά όμως την προβληματική εμφάνισή του στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για τη νίκη όταν με δύο σουτ του Σπανούλη (τρίποντο και

δίποντο) προηγήθηκε με 72-67.

Από εκεί και πέρα όμως τα λάθη περίσσεψαν. Οι Λο και Χάινς έχασαν δύο πολύ εύκολα λέι απ ενώ στο μεσοδιάστημα ο Μπράουν ισοφάρισε με τρεις βολές. Ο ίδιος παίκτης (και ενώ το ρολόι είχε κολλήσει για τουλάχιστον τρία δευτερόλεπτα) πήρε την μπάλα μετά το άστοχο σουτ του Χάινς και αφού διέσχισε γρήγορα το γήπεδο άφησε την μπάλα στο καλάθι του Ολυμπιακού για το τελικό 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 36-38, 51-52, 72-74

Ολυμπιακός: Χάινς 13, Λο 4, Αντιτς, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 9, Σερμαντίνι 9, Σλούκας 5, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8.

Σιένα: Μπράουν 22, Εζε, Καραρέτο 5, Κανκούρ 8, Σανικίτζε 9, Ρες 10, Χάκετ 11, Μος 9.

Highlights: Olympiacos Piraeus-Montepaschi Siena από Euroleague_Basketball