Έχασε ένα δικό του παιχνίδι

Πικρή ήττα για την ανδρική ομάδα βόλλεϋ του Παναθηναϊκού από τη Νίκη Αιγινίου με 3-2 σετ. Προηγήθηκε δύο φορές το Τριφύλλι αλλά δεν τα κατάφερε. Κρατά τον ένα βαθμό. Τι χρειάζεται για να παραμείνει στην κατηγορία.
Ο Παναθηναϊκός «αυτοκτόνησε» στο Αιγίνιο, χάνοντας ένα δικό του παιχνίδι με 3-2 σετ
από την τοπική Νίκη, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής των πλέι άουτ. Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 1-2 στα σετ, αλλά τα πολλά λάθη και το ανέβασμα της απόδοσης των γηπεδούχων τους έδωσαν τελικά τη νίκη.

Οι «πράσινοι» τώρα θέλουν μία καθαρή νίκη της Νίκης Αιγινίου επί του Ηρακλή την επόμενη αγωνιστική, ώστε μετά να υποδεχτούν τον γηραιό και να προσπαθήσουν να τον προσπεράσουν, αλλά τα πράγματα είναι ιδιαίτερα δύσκολα.

Η εικόνα του ματς:

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 4-4, αλλά από το σημείο εκείνο ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα το οποίο αύξανε σταδιακά, με κινητήριους μοχλούς τους Πρωτοψάλτη, Βόγκελ και Γουόκερ για το 8-12. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (11-12), αλλά οι «πράσινοι» με καθαρό μυαλό συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία στο σκορ (15-17, 15-21). Κάποια λάθη επέτρεψαν στην ομάδα του Αιγινίου να πλησιάσει μέχρι το 20-23, ωστόσο το Τριφύλλι με όπλο το καλό σερβίς έκανε το 21-25 και το 0-1 στα σετ.

Το δεύτερο σετ φαινόταν ότι θα πάει και αυτό στον Παναθηναϊκό, αλλά τα πολλά λάθη στοίχισαν. Οι «πράσινοι» με πολύ καλό μπλοκ προηγήθηκαν με 12-16 και 13-17. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ορισμένα αμυντικά κενά και ισοφάρισαν σε 18-18 και από το σημείο εκείνο οι εναλλαγές στο σκορ δεν ήταν για καρδιακούς. Το Τριφύλλι πήρε προβάδισμα με 18-20, η Νίκη Αιγινίου ισοφάρισε, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά κεφάλι με δύο πόντους διαφορά (20-22, 21-23) κι έφτασε μία ανάσα από την κατάκτηση του δεύτερου σετ με 21-24. Εκεί έπαθε μπλακ άουτ, έκανε διαδοχικά λάθη, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 25-24 και τελικά ισοφάρισαν σε 1-1 (26-24).

Η Νίκη Αιγινίου με ανεβασμένη ψυχολογία μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ, αλλά σταδιακά οι «πράσινοι» ανέβαιναν και πέρασαν μπροστά με 7-8, χάρη στο καλό σερβίς και το εξαιρετικά στημένο μπλοκ. Βάζοντας περισσότερο τους ακραίους στο παιχνίδι, το Τριφύλλι πήρε αέρα 4 πόντων (12-16, 16-20), δεν έδειξε τάσεις αυτοχειρίας και κατέκτησε εύκολα, με 21-25 το σετ για το 1-2.

Στην αρχή του τέταρτου σετ είχαμε έναν επιθετικό μονόλογο των παιχτών του Τριφυλλιού, που δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς τους. Με τους Πρωτοψάλτη και Γουόκερ να πετυχαίνουν φοβερά χτυπήματα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-6. Οι γηπεδούχοι τα έπαιξαν όλα για όλα, βελτίωσαν την υποδοχή και το σερβίς τους, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 8-8 και να περάσουν μπροστά με 14-10, αφού υπήρξε ασυνεννοησία στις αμυντικές προσπάθειες των «πράσινων». Μάλιστα η διαφορά διευρύνθηκε στο 16-10 με τις φωνές του Μπακοδήμου ν΄ακούγονται κι έξω απ΄το γήπεδο. Το Τριφύλλι διόρθωσε τα αμυντικά του λάθη και με καλύτερο μοίρασμα της μπάλας, μείωσε σε 18-16. Η διαφορά αυτή διατηρείτο μέχρι το 22-20, αλλά ξανά διαδοχικά λάθη και καλύτερες επιλογές από τους γηπεδούχους τους έδωσαν το σετ με 25-21.

Όλα πλέον θα κρινόντουσαν στο τάι μπρέικ. Παρά το σοκ της ισοφάρισης, οι «πράσινοι» με καλό σερβίς και μη τραβηγμένες επιθετικές επιλογές προηγήθηκαν με 0-2 και 3-5. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 7-7 και 8-8 και, παίρνοντας μπλοκ άουτ, πήραν το προβάδισμα με 10-8. Ο αγώνας πλέον ήταν για γερά νεύρα αφού οι «πράσινοι» πλησίαζαν στον πόντο, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το ισχνό τους προβάδισμα (12-11, 13-12), κερδίζοντας τελικά το σετ με 15-13 και το ματς με 3-2 σετ.

Οι «πράσινοι» με τον έναν βαθμό που πήραν, έφτασαν τους 21 βαθμούς έναντι 23 του Ηρακλή που έχει ένα ματς λιγότερο και 27 της Νίκης, η οποία υποδέχεται τον γηραιό την επόμενη αγωνιστική (το Τριφύλλι έχει ρεπό). Εάν η ομάδα του Αιγινίου πάρει καθαρή νίκη τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ, ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει να τα παίξει όλα για όλα με τον Ηρακλή, διαφορετικά τα πράγματα είναι εξαιρετικά δυσοίωνα.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 26-24, 21-25, 25-21, 15-13)

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 12 (10/23, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ.), Μακλάχλιν 14 (14/29, 69% υπ.), Γάτσης 9 (4/12, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Αναστασιάδης 2 (2/2), Γκεοργκίερφ 11 (10/22, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 4 (3/8, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ. - 55% υπ.,50% άριστες), Γεωργόπουλος Β. 12 (8/13, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ντάμποβιτς 2 (1/3, 1 μπλοκ),Γκορίδης, Παράσογλου 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 25 (24/44, 1 άσσος, 32% υπ.), Ιωάννου 15 (14/31, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 16 (15/28, 1 άσσος, 62% υπ.), Βόγκελ 11 (9/13, 2 μπλοκ). Λιβαθηνός 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 4 (2/9, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 49% υπ. – 24% άριστες) / Μανιόπουλος 1 (1/3), Μαδούρας.