Με το δεξί η Εθνική στο Μundobasket

18:25 28/8/2010 - Πηγή: ΕΡΤ

Με το δεξί μπήκε η εθνική ομάδα στο 10ο Παγκόσμιο κύπελλο μπάσκετ που γίνεται στη Τουρκία καθώς στη πρεμιέρα νίκησε τη Κίνα με 89-81. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν καλύτερο από τους Ασιάτες και θα μπορούσε να πετύχει ακόμα πιο άνετη νίκη, ωστόσο οι Ασιάτες δυσκόλεψαν τους παίχτες του Γιόνας Καζλάουσκας, χωρίς όμως να μπορέσουν να κάνουν την έκπληξη. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε πολύ καλά και γρήγορα πήρε προβάδισμα στο σκορ (6-0) στο οποίο με την πάροδο του χρόνου άνοιγε την υπέρ του διαφορά (14-5). Οι διεθνείς δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου

από τους Κινέζους που κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο στους 7 πόντους (25-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εθνική συνέχισε με το ίδιο τέμπο και κατάφερε να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της την οποία ήθελε να εξασφαλίσει από το πρώτο ημίχρονο παρά τις αναγκαστικές απουσίες των Φώτση, Σχορτσιανίτη λόγω τιμωρίας. Η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (36-24 6':30'' πριν το τέλο