Λάθη και περιορισμένο…»ροτέισον» στοίχησαν στον Αρκαδικό

08:02 9/1/2017 - Πηγή: ΕΡΤ

Τα πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο και η αδυναμία στο…ροτέισον, στοίχησαν στον Αρκαδικό.

Η ομάδα της Αρκαδίας, έχασε με 77-61 απ’ τον Πανιώνιο, σ’ ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι, απλά εκμεταλλεύτηκαν τις δύο πιο πάνω αδυναμίες των γηπεδούχων. Η απουσία του Κοτσαύτη και οι προερχόμενοι από ίωση δύο παίκτες του Αρκαδικού, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να…σκάσει η ομάδα και με συνδυασμό με την πιεστική άμυνα σ’ όλο το γήπεδο, οι Αθηναίοι έφτασαν στη νίκη χωρίς να χρειαστεί να εντυπωσιάσουν.

Ο Αρκαδικός ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε 25-13

στο α δεκάλεπτο. Ο Πανιώνιος έκανε ένα 24-10 στο β δεκάλεπτο, ένα 15-19 στο γ και ένα 11-21 στο τέταρτο όπου και…καθάρισε το παιχνίδι.
Ο Σάκης Καρύδας είχε 22 πόντους για τους νικητές, ο Δημητριάδης 12, ο Μπάρλος 13, ο Πελεκάνος 11 και ο Μάταλον 7.

Απ’ τον Αρκαδικό, το…κάρο έσπρωξαν μόνο οι Πεντίκας (19), Τζουγκαράκης (18). Με δύο μόνο παίκτες να σκοράρουν δεν μπορείς να πάρεις παιχνίδι και ειδικά με τον αήττητο και έμπειρο Πανιώνιο.

φωτό: Στ. Ζορμπαλά