Χάλκινο μετάλλιο για τον Τεσσαρομάτη του ΟΦΚΑ Σερρών στο Βαλκανικό πρωτάθλημα

23:17 15/7/2017 - Πηγή: ΕΡΤ

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο αθλητής του ΟΦΚΑ Σερρών Γιώργος Τεσσαρομάτης στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου που ξεκίνησε σήμερα στην πόλη Νόβι Παζάρ της Σερβίας.

Ο 22χρονος αθλητής ήταν 3ος στο ύψος με 2,14 μ. ενώ την ίδια επίδοση είχε και ο Κώστας Μπανιώτης, αλλά με διαφορά αλμάτων ο Κομοτηναίος πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, όπως και ο Ρουμάνος Λαζάριτσα. «Είμαστε ευχαριστημένοι από τη θέση αν και θέλαμε να είμαστε κοντά στα 2,20 μ. αλλά λόγω έλλειψης πολλών αλμάτων στα πόδια μας δεν το καταφέραμε» είπε στην ΕΡΤ

Σερρών ο προπονητής Παναγιώτης Γούλας. Αξίζει να τονίσουμε ότι ο Γιώργος Τεσσαρομάτης πρόσθεσε ακόμα μια επιτυχία στην καριέρα του στην οποία έχει πανηγυρίσει δύο χρυσά μετάλλια σε Βαλκανικούς εφήβων και μια 11η θέση σε παγκόσμιο εφήβων ενώ φέτος ήταν το πρόσωπο του Ελληνικού κλασικού αθλητισμού στο άλμα σε ύψος με τις δύο πανελλήνιες πρωτιές του (στον ανοιχτό και στον κλειστό στίβο).

Τα μετάλλια στο ύψος ήταν:

Ύψος ανδρών
1. Κώστας Μπανιώτης (Ελλάδα) 2.14μ.
2. Νταν Κλαούντιου Λαζάριτσα (Ρουμανία) 2.14μ.
3. Γιώργος Τεσσαρομάτης (Ελλάδα) 2.14μ.

Με το χάλκινο μετάλλιο του αθλητή του ΟΦΚΑ Σερρών η Ελληνική ομάδα κατέκτησε συνολικά εννέα την πρώτη μέρα των αγώνων.
Ο Κώστας Μπανιώτης κατέκτησε το μοναδικό χρυσό της ομάδας, στο ύψος με άλμα στα 2,14μ., ωστόσο ο αθλητής δεν πήγε όσο ψηλά θα ήθελε, αφού στη διάρκεια του αγώνα ξέσπασε δυνατή βροχή, που δημιούργησε προβλήματα στο σύνολο των αθλητών και αθλητριών, που βρισκόταν την ώρα εκείνη στο στάδιο.