Τυχερή η Μπόκα και πάει με 2-1 στη Χιλή

Η Ουνιόν Εσπανιόλα κοίταξε στα «μάτια» την Μπόκα Τζούνιορς, αλλά ηττήθηκε με 2-1 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες.Οι Χιλιανοί στάθηκαν στον αγωνιστικό χώρο και απώλεσαν ισάριθμες ευκαιρίες, αν όχι περισσότερες από την Μπόκα. Τελικά αποχώρησαν με 2-1 παθητικό, αλλά το σκορ θεωρείται ανατρέψιμο στον επαναληπτικό της 9ης Μαΐου, ειδικά αν η Ουνιόν επαναλάβει εμφάνιση
σαν αυτή στο «Bombonera».Η Μπόκα είχε φανατική υποστήριξη των οπαδών της, αλλά απαιτήθηκε γκολ του Σαντιάγκο Σίλβα στο 89ο λεπτό, ώστε να διαμορφωθεί το θετικό αποτέλεσμα. Ο Ουρουγουανός στράικερ δέχθηκε την ασίστ από τον Χουάν Ρομάν Ρικέλμε, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος των Αργεντινών. Άλλωστε ο έμπειρος μέσος είχε ανοίξει το σκορ στο 24ο λεπτό.Σε μία από τις πολλές ευκαιρίες της Εσπανιόλα, ο Σεμπάστιαν Χάιμε ισοφάρισε σε 1-1 στο 72ο λεπτό. Στο 90ό λεπτό ο Ντιέγκο Σκότι αποβλήθηκε και άφησε τους φιλοξενούμενους με δέκα παίκτες, αλλά η Μπόκα δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή.Μπόκα Τζούνιορς: Οριόν, Τσιάβι, Σόσα, Ροντρίγκεζ, Ινσουαράλντε, Ρικέλμε, Ερβίτι, Λεντέσμα (46' Ριβέρο), Έρμπες (81' Μίνιο), Τσβίτανιτς (66' Μούσε), Σίλβα.Ουνιόν Εσπανιόλα: Λόμπος, Κουριμίγια, Σκότι, Μένα, Βιγιάγκρα (58' Ολάρα), Αμπουέρο, Λεάλ, Κορντέρο, Ντίαζ (90' Βέκιο), Χερέρα, Χάιμε (81' Πινέδα).