Σοκ για Λανούς και Σούρερ

Την πρώτη της ήττα στη φετινή Clausura υπέστη η Λανούς, καθώς η Σαν Μάρτιν... ήλθε στο γήπεδο της ομάδας του Γκάμπριελ Σούρερ και κέρδισε με 3-1.Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, ειδικά στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων, αλλά ουδέποτε παραβίασαν την εστία του Κροατοαργεντινού, Λουτσιάνο Πόκρνιτς, πέρα από το γκολ του Σέζαρ Καράνζα στη τελευταία φάση του αγώνα. Αντίθετα, ο Γκαστόν Καπράρι και ο Σεμπαστιάν Άριελ Πένκο αποδείχθηκαν... εύστοχοι προγενέστερα στις ευκαιρίες της Σαν Μάρτιν.Στο 32ο
λεπτό ο Καπράρι άνοιξε το σκορ και στο 75ο λεπτό ο πρώην επιθετικός της Έλτσε διαμόρφωσε το 3-0. Στο μεσοδιάστημα και στο 71ο λεπτό, ο Πένκο σημείωσε το 2-0 με κεφαλιά.Έτσι, οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν τέσσερις βαθμούς και «ανέβηκαν» στην έβδομη θέση της κατάταξης με την συμπλήρωση της τρίτης αγωνιστικής της Clausura. Αντίθετα, ο σύλλογος του παλαίμαχου παίκτη του Ολυμπιακού έμεινε στους έξι βαθμούς και στην πέμπτη θέση του αργεντινικού πρωταθλήματος.Λανούς: Μαρτσεσίν, Βελάσκεζ, Γκολτζ, Ντίαζ (67' Καράνζα), Μπραγκιέρι, Φλίτζλερ, Λεντέσμα (57' Καμορανέζι), Πιζάρο, Παβόνε, Νέιρα (46' Πίντος), Ρομέρο.Σαν Μάρτιν ντε Σαν Χουάν: Πόκρνιτς, Γκραμπίνσκι (68' Ματία), Σααβέδρα, Λάντα, Σόσα, Μπογκάδο (74' Καρούσκα), Πότζι, Αφρακίνο, Βάγκνερ, Πρένκο, Καπράρι.Θυμηθείτε τα υπόλοιπα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής.