Προβάδισμα για Γκάλαξι

Ισοπαλία 2-2 απέσπασαν οι Λος Άντζελες Γκάλαξι στο γεμάτο «Rogers Centre» από το Τορόντο και πήραν προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του CONCACAF Champions League.Ο καναδικός σύλλογος δημιούργησε ρεκόρ προσέλευσης, καθώς 47.658 θεατές παρακολούθησαν από κοντά τον ιστορικό προημιτελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής. Εντούτοις έφυγαν σχετικά απογοητευμένοι, αφού ο Λάντον Ντόνοβαν ισοφάρισε σε 2-2 στο 88ο λεπτό ύστερα
από κόρνερ του Ντέιβιντ Μπέκαμ.Ακολούθησε... σιωπή στις εξέδρες με τον πρώην διεθνή Άγγλο μέσο να πανηγυρίζει έξαλλα το 2-2. Άλλωστε οι Γκάλαξι ανέτρεψαν το αρχικό 2-0, με το οποίο προηγήθηκαν στα πρώτα είκοσι λεπτά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την στήριξη των οπαδών τους. Πρέπει να σημειωθεί πως αμφότερες οι ομάδες έδωσαν το πρώτο τους φετινό επίσημο ματς.Ο Ράιαν Τζόνσον άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό και ο Λουίς Σίλβα διαμόρφωσε το 2-0 στο 16ο λεπτό με κεφαλιά. Ο Μάικ Μαγκί ήταν αυτός που μείωσε σε 2-1 στο 28ο λεπτό, πριν ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά.Στις 14 Μαρτίου θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός στην «πόλη των αγγέλων». Μετά το 2-2, πάντως, η ομάδα του Λος Άντζελες έχει το προβάδισμα.Τορόντο: Φρέι, Ασεβάλ, Εκερσλέι, Χάρντεν, Ντάνφιλντ (90' Στίνσον), Φρινγκς, Σίλβα (89' Μαούντ), Κούφερμανς, Τζόνσον, Κοτέρα (57' Λαμπ).Λος Άντζελες Γκάλαξι: Σάουντερς, Ντουνιβάντ, Φράνκλιν, Μπόγιενς (86' Μπάρετ), Ντε Λα Γκάρζα, Μπέκαμ, Τζούνιορ (87' Στέφενς), Ντόνοβαν, Μαγκί, Μπαντλ, Κιν.