Πρόκριση για Νέα Ζηλανδία

Στον τελικό γύρο της ζώνης της Ωκεανίας προκρίθηκε η Νέα Ζηλανδία κερδίζοντας με 2-1 την Παπούα Νέα Γουινέα.Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Σέιν Σμελτς άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, ενώ ο επιθετικός της Περθ Γκλόρι δημιούργησε το 2-0 στο 53ο λεπτό, το οποίο διαμόρφωσε ο Κρις Ουόντ. Πάντως οι Νεοζηλανδοί δεν κέρδισαν εύκολα, αφού στο 88ο λεπτό ο Τόνι Λόκχεντ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη λόγω χεριού εντός της αμυντικής του περιοχής και ο Νιλ Χάνσον
μείωσε σε 2-1 με το πέναλτι, που ακολούθησε.Στο άλλο ματς του ομίλου, τα Νησιά Σολομώντα πήραν θετικό 0-0 από το Φίτζι. Αμφότερες οι εθνικές είχαν ευκαιρίες, αλλά το ματς έληξε με «λευκή» ισοπαλία. Πλέον το Φίτζι θέλει νίκη την τρίτη αγωνιστική και παράλληλα ήττα των Νήσων Σολομώντα από τη Νέα Ζηλανδία, ώστε να περάσει στην τελική τετράδα της Ωκεανίας, σε επίπεδο προκριματικών του Μουντιάλ του 2014 και σε επίπεδο Κυπέλλου Εθνών Ωκεανίας. Άλλωστε τα τωρινά προκριματικά δίνουν «εισιτήρια» για αμφότερες τις διοργανώσεις.Παρακάτω η βαθμολογία:1. Νέα Ζηλανδία 62. Νησιά Σολομώντα 43. Φίτζι 14. Παπούα Νέα Γουινέα 0Υπενθυμίζουμε πως η πρώτη ομάδα της Ωκεανίας θα δώσει διπλούς αγώνες μπαράζ για την πρόκριση στο επερχόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο.{youtube}aMA-4YBMRd0{/youtube}