Πήρε το «νταμπλ» στην Κύπρο ο Απόλλωνας (photos)

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, η γυναικεία ομάδα του Απόλλωνα στην Κύπρο κατέκτησε και το Κύπελλο, επικρατώντας με 6-0 στον τελικό της Πάφια.Το παιχνίδι ήταν μονόλογος, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να είναι το απόλυτο... αφεντικό και να φτάνει άνετα στην κατάκτηση της κούπας.Το σκορ άνοιξε για τις «θριαμβεύτριες» η Ελένη Γιάννου στο 16', με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.Στην επανάληψη οι γηπεδούχες πάτησαν... γκάζι και κατάφεραν να πετύχουν ακόμα πέντε τέρματα. Δύο τέρματα
πρόσθεσε η Λιλιάνα Κόστοβα (66΄, 73'), άλλα δύο η Στέλλα Οικονομίδου (68΄, 75΄), ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 82' η Άντρη Λαΐου.Διαιτητής του μεγάλου τελικού, που διεξήχθη στο Παφιακό Στάδιο, ήταν η Σοφία Καραγιώργη με βοηθούς τις Ν. Καραγιώργη, Π. Μιχαήλ.ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Σώζου, Κόστοβα (75' Δημητρίου), Σπανού, Λάιου, Μιχαήλ, Αντωνίου, Ιωάννου, Ιουσάν, Σολωμού, Γιάννου, Οικονομίδου.ΠΑΦΙΑ: Ξενοφώντος Μ., Τσέχτοβα, Σολωμου, Ξενοφώντος Γ., Πέτρου, Κοινοσίδου, Χατζηβασίλη, Χρίστου, Παναγιώτου, Αγαμέμνονος, Βασιλείου (75' Σουάν).