Πέρασε το Κίτο στους «16» του Λιμπερταδόρες

Η Ντεπορτίβο Κίτο επιβλήθηκε με 5-0 της Σίβας Γουαδαλαχάρα, οπότε η εκτός έδρας νίκη της Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ επί της Βελέζ αποδείχθηκε… άχρηστη.Πριν από την έναρξη της τελευταίας αγωνιστικής του έβδομου ομίλου η Βελέζ Σάρσφιλντ είχε εξασφαλίσει την πρόκριση και την πρώτη θέση. Αντίθετα, οι άλλες τρεις ομάδες είχαν ελπίδες πρόκρισης.Ο σύλλογος του Εκουαδόρ, όμως, κρατούσε την τύχη του στα χέρια του και εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα του. Με τέσσερα γκολ του Ματίας Αλουστίζα, η Ντεπορτίβο συνέτριψε με 5-0 τους Μεξικανούς
στο «Atahualpa» Το έτερο γκολ σημειώθηκε από τον Φίδελ Μαρτίνεζ Τενόριο, ενώ ο Χόρχε Ενρίκεζ Γκαρσία άφησε την Σίβας με δέκα παίκτες από το 53ο λεπτό.Έτσι πήγε… στράφι το «διπλό» της Ντεφενσόρ. Οι Ουρουγουανοί προηγήθηκαν με 3-0 στο Μπουένος Άιρες, πριν μειώσει με πέναλτι ο Φεντερίκο Ινσούα στο 63ο λεπτό. Σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν οι Αντρές Ολιβέρα, Ντιέγκο Ροντρίγκεζ και Ματίας Μπρίτος. Συνολικά η Βελέζ παρουσιάστηκε «άχρωμη» και δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει την πρωτιά στην κατάταξη των νικητών των οκτώ ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής.Παρακάτω η τελική βαθμολογία του γκρουπ:1. Βελέζ Σάρσφιλντ (Αργεντινή) 122. Ντεπορτίβο Κίτο (Εκουαδόρ) 103. Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ (Ουρουγουάη) 64. Σίβας Γουαδαλαχάρα (Μεξικό) 4