Με Μαϊκόν μόνη πρώτη η Πόρτο

Μία κεφαλιά του Μαϊκόν στο 87ο λεπτό διαμόρφωσε το 3-2 υπέρ της Πόρτο στο «Da Luz» της Μπενφίκα.Πριν την έναρξη του ματς, οι δύο ομάδες είχαν από 49 βαθμούς, αφού οι «αετοί» είχαν χάσει πέντε βαθμούς στα δύο τελευταία τους παιχνίδια. Πλέον η Μπενφίκα απώλεσε άλλους τρεις κόντρα στον σημαντικότερο της αντίπαλο για το φετινό πρωτάθλημα και βρέθηκε σε θέση «κυνηγού», ενώ πριν δύο εβδομάδες είχε προβάδισμα «ασφαλείας» στην «κούρσα» του πορτογαλικού πρωταθλήματος.Από το 77ο λεπτό, η Πόρτο είχε αριθμητικό πλεονέκτημα στον αγωνιστικό χώρο, αφού αποβλήθηκε
ο Έμερσον με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τελικά ο Μαϊκόν εξασφάλισε το τρίποντο, έστω και σε μία από τις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης με γκολ που δεν έπρεπε να μετρήσει.Νωρίτερα, στο έβδομο λεπτό, ο Χουλκ είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους με δυνατό σουτ. Ωστόσο, ο Όσκαρ Καρντόζο ανέτρεψε μόνος του το σκορ, με ωραία προσπάθεια στο 41ο λεπτό και με κεφαλιά στο 48ο λεπτό. Παρά την ευνοϊκή χρονική συγκυρία των δύο συγκεκριμένων τερμάτων, ο Χάμες Ροντρίγκεζ ολοκλήρωσε μία ωραία αντεπίθεση και ισοφάρισε σε 2-2 στο 64ο λεπτό.Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με γκολ του Μαϊκόν, το οποίο σημειώθηκε με κεφαλιά από θέση οφσάιντ. Έτσι η Πόρτο βρέθηκε στους 52 βαθμούς, η Μπενφίκα έμεινε στους 49, ενώ η Μπράγκα ακολουθεί με 46 και έναν αγώνα λιγότερο.Δείτε τη βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής.Μπενφίκα: Αρτούρ, Γκαράι (71' Βίτορ), Λουιζάο, Έμερσον, Μάξι Περέιρα, Αϊμάρ (52' Ροντρίγκο), Γκαρσία (90' Ολιβέιρα), Γκαϊτάν, Βίτσελ, Καρντόζο, Νολίτο.Πόρτο: Έλτον, Άλβαρο Περέιρα, Οταμέντι, Μαϊκόν, Ρολάντο (58' Ροντρίγκεζ), Μουτίνιο (86' Κλέμπερ), Λούτσο Γκονζάλεζ, Φερνάντο, Γιάνκο, Ντζαλμά, Χουλκ (93' Σαπουνάρου).