Κράτησαν οι Μπόστον Σέλτικς

Οι Μπόστον Σέλτικς κέρδισαν δύσκολα με 92-91 τους Φιλαδέλφεια 76ερς στον πρώτο ημιτελικό των playoffs της Ανατολής.Οι «σίξερς» ξεκίνησαν δυνατά την τέταρτη περίοδο και προηγήθηκαν με 77-67. Στη συνέχεια, όμως, οι εκπρόσωποι της Φιλαδέλφειας είχαν διαδοχικές λανθασμένες επιλογές στις επιθέσεις τους, οι οποίες συνδυάστηκαν με τη θετική άμυνα των «κελτών». Έτσι ο σύλλογος της Μασαχουσέτης προηγήθηκε με 90-84 στο τελευταίο λεπτό και τελικά κράτησε, έστω και οριακά, τη διαφορά. Μάλιστα εξάντλησαν τον χρόνο με το σκορ στο 92-91, αφού οι 76ερς δεν είχαν συμπληρώσει τα απαραίτητα φάουλ,
για να στείλουν κάποιον αντίπαλο στη γραμμή των βολών.Σημείωσε triple double o Ραζόν Ρόντο διαμορφώνοντας ταυτόχρονα το νικητήριο 83-82. Συγκεκριμένα ο πλέι-μέικερ των Σέλτικς «έγραψε» 13 πόντους, 17 ασίστ και δώδεκα ριμπάουντ. Ακόμα, ο Κέβιν Γκαρνέτ πέτυχε ατομικό φετινό ρεκόρ με 29 πόντους, ενώ είχε 12/20 σουτ και δώδεκα ριμπάουντ.Ο Πολ Πιρς είχε 14 πόντους, έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ ευστοχώντας σε 3 από τα 11 σουτ, που επιχείρησε. Στους δώδεκα πόντους με 4/12 σουτ έφτασε ο Ρέι Άλεν, ο Μπράντον Μπας σταμάτησε στους δέκα με 4/9 σουτ και ο Έιβερι Μπράντλεϊ στους οκτώ με 4/11, αντίστοιχα. Τέσσερις πόντους πρόσθεσε ο Κένιον Ντούλινγκ, δύο ο Ράιαν Χόλινς, ενώ οι Μικαέλ Πιετρούς και Γκρεγκ Στιέμσμα δεν «έγραψαν».Πάντως οι «σίξερς» έφτασαν μία... ανάσα από το μπρέικ. Δεν απώλεσαν το προβάδισμα για όλο το πρώτο ημίχρονο φτάνοντας στο 45-32, 3:44 πριν από τη λήξη του 24λεπτου. Επίσης επανέκτησαν άμεσα τα ηνία, ύστερα από επιμέρους 16-2 των Σέλτικς στο τρίτο 12λεπτο. Ωστόσο στο τέταρτο κομμάτι της αναμέτρησης απλά... καταρρεύσαν.Ενδεικτικά, ο Ιγκουοντάλα συμπλήρωσε 19 πόντους έχοντας πιάσει... φωτιά στα τρία πρώτα 12λεπτα, αλλά στο τελευταίο υστέρησε. Στους 16 πόντους έφτασε ο Έβαν Τέρνερ, στους 15 ο Σπένσερ Χάους και στους δώδεκα ο Λαβόι Άλεν, που πέτυχε αρκετούς κρίσιμους πόντους, όσο η ομάδα του ήταν μπροστά στο σκορ.Από την πλευρά του, ο Λου Ουίλιαμς «έγραψε» εννέα πόντους με 4/11 σουτ και ο Τζρου Χολιντέι οκτώ με 3/13 αντίστοιχα. Στους πέντε έμεινε ο Θάντεους Γιανγκ, που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού, στους τέσσερις ο Έλτον Μπραντ και στους τρεις ο Τζόντι Μικς.Το δεύτερο παιχνίδι θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τρίτης (15/05, 02:00) και θα γίνει πάλι στο «TD Garden». Τα επόμενα δύο ματς, όμως, θα έχουν έδρα το «Wells Fargo» της Φιλαδέλφειας.