Κορυφή για Τίγκρε

«Τεράστια» νίκη με 1-0 πέτυχε η Τίγκρε στην έδρα της Βελέζ Σάρσφιλντ και ανέβηκε στην πρώτη θέση της Clausura ξεφεύγοντας παράλληλα από την «καυτή» ζώνη.Ο 30άχρονος Κάρλος Λούνα σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 79ο λεπτό και ο πρώτος σκόρερ της Clausura συμπλήρωσε 11 στο δεύτερο κομμάτι της σεζόν του αργεντινικού πρωταθλήματος! Στο 68ο λεπτό ο Φαμπιάν Κουμπέρο είχε αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα και είχε αφήσει τη Βελέζ με παίκτη λιγότερο. Πάντως η ομάδα του Ροδόλφο Αρουαμπαρένα είχε περάσει δύσκολες
στιγμές στο πρώτο 45λεπτο, αλλά στο τέλος πέτυχε… ΚΟ επί των έτερων διεκδικητών του τίτλου.Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του Χουάν Σεμπαστιάν Βερόν, η Εστουντιάντες κέρδισε με 1-0 την υποβιβασμένη Ολίμπο. Ο 37χρονος διεθνής Αργεντίνος αντικαταστάθηκε στο 89ο λεπτό και αποθεώθηκε από τους οπαδούς της αγαπημένης του ομάδας. Μάλιστα ο Βερόν συνέβαλε στο γκολ του Γκαμπριέλ Μερσάδο στο 51ο λεπτό και γενικά αποδείχθηκε «ορεξάτος». Πάντως οι τρεις βαθμοί έχουν ουσία μονάχα για το επόμενο πρωτάθλημα, αφού στο τωρινό η Εστουντιάντες δεν έχει πλέον στόχο.Αντίθετα, η Μπάνφιλντ βρέθηκε στην «καυτή» ζώνη της τριετής κατάταξης αντί της Τίγκρε, αφού ηττήθηκε με 3-1 στην έδρα της Μπελγκράνο. Ο Λούκας Μελάνο σκόραρε στο 65ο και 66ο λεπτό, ενώ ο Φεντερίκο Αλμεράρες είχε ισοφαρίσει στο 42ο. Στο πρώτο λεπτό ο διεθνής Βραζιλιάνος Ντιέγκο Ντε Σόουζα είχε ανοίξει το σκορ υπέρ των φιλοξενούμενων.Παρακάτω όλα τα σαββατιάτικα (16/06) αποτελέσματα της Clausura:Μπελγκράνο Ντε Κόρντομπα-Μπάνφιλντ 3-1Εστουντιάντες Λα Πλάτα-Ολίμπο Ντε Μπαχία Μπλάνκα 1-0Βελέζ Σάρσφιλντ-Τίγκρε 0-1 {youtube}4a14mfkf5Bg{/youtube} {youtube}HrD4AqDDpts{/youtube}