Έτσι ήθελε ο Λεμπρόν και 3-0 οι Χιτ

Με 11 συναπτούς πόντους του Λεμπρόν Τζέιμς στην αρχή του τέταρτου 12λεπτου, οι Μαϊάμι Χιτ ξέφυγαν στο σκορ και κέρδισαν με 87-70 τους Νιου Γιορκ Νικς.Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 40-36 υπέρ των Νικς και στο τέλος του τρίτου 12λεπτου 58-56 υπέρ των Χιτ. Καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει διαφορά... ασφαλείας, μέχρι που «ξύπνησε» ο «βασιλιάς».Ο 27χρονος διεθνής Αμερικανός σημείωσε τους 11 πρώτους πόντους των Χιτ στην τέταρτη περίοδο. Την ίδια ώρα οι Νεοϋορκέζοι συνέχισαν να αστοχούν, παρά το πλεονέκτημα του «Madison Square
Garden». Ενδεικτικά, στο τέλος του αγώνα η στατιστική έγραψε 18/49 δίποντα και 4/20 τρίποντα!Πέρα από τους 11 συνεχόμενους του πόντους για τους πρωταθλητές της Souhteast, ο Λεμπρόν είχε τους οκτώ πρώτους για αμφότερες τις ομάδες στο τέταρτο 12λεπτο. Έτσι το σκορ έγινε 66-56, διαφορά που δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν οι Νεοϋορκέζοι.Συνολικά ο «βασιλιάς» είχε 32 πόντους με 11/12 βολές, αλλά μόλις 9/21 σουτ, καθώς ήταν άστοχος στα πρώτα 36 λεπτά της αναμέτρησης. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερα με διαδοχικά τρίποντα του Μάριο Τσάλμερς, ο οποίος είχε 5/8 και 19 πόντους.Στους είκοσι πόντους έφτασε ο Ντουέιν Ουέιντ κρατώντας τους Χιτ κοντά στο σκορ για τα τρία πρώτα 12λεπτα, ενώ ο Κρις Μπος είχε εννέα συν δέκα ριμπάουντ, αν και το πρωί βρέθηκε στο... Μαϊάμι για τη γέννηση του πρώτου του γιου! Ακόμα ο Μάικ Μίλερ είχε τέσσερις πόντους, ο Ουντόνις Χάσλεμ δύο και ο Τζέιμς Τζόουνς έναν.Αυτή ήταν η 13η διαδοχική ήττα των Νικς σε ματς της postseason, επίδοση που αποτελεί αρνητικό ρεκόρ σε όλη την ιστορία του ΝΒΑ! Άλλωστε ο Καρμέλο Άντονι είχε μόλις 7/23 σουτ και 22 πόντους.Με δώδεκα πόντους και 5/18 σουτ ακολούθησε ο Τζέι Αρ Σμιθ, ενώ ο Τάισον Τσάντλερ «έγραψε» double double δέκα πόντων και 15 ριμπάουντ. Στους εννέα πόντους έφτασε ο Λάντρι Φιλντς, στους οκτώ ο Μάικ Μπίμπι, στους επτά ο Μπραρόν Ντέιβις και στους δύο ο Τζος Χάρλεσον. Ακόμα, ο Στιβ Νόβακ είχε μηδέν πόντους με 0/2 σουτ.Την Κυριακή στις 22:30 θα διεξαχθεί το τέταρτο παιχνίδι της σειράς, πάλι στη Νέα Υόρκη. Πρωταρχικός στόχος των Νικς είναι η αποφυγή του sweep, στο οποίο θα στοχεύσουν οι Χιτ. Επίσης, στον τέταρτο αγώνα ενδέχεται να επανέλθουν οι Αμάρε Στουντεμάιρ και Τζέρεμι Λιν, αλλά όχι ο Ιμάν Σουμπέρτ, που χειρουργήθηκε λίγες ώρες πριν την έναρξη της αναμέτρησης.