Έτσι ήθελε ο Φαν Βόλσβινγκελ και 3-2 η Σπόρτινγκ

Τη νίκη με 3-2 πήρε η Σπόρτινγκ σε βάρος της Μπράγκα στο τελευταίο παιχνίδι του φετινού πορτογαλικού πρωταθλήματος, χάρη σε τρία γκολ του Ρίκι Φαν Βόλσβινγκελ.Ο 23χρονος Ολλανδός επιθετικός πρωταγωνίστησε σε ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις, για αμφότερες τις ομάδες. Άλλωστε δεν υπήρχε κάποιο βαθμολογικό κίνητρο και οι ποδοσφαιριστές είχαν ελευθερία κινήσεων.Στο 34ο λεπτό ο Φαν Βόλσβινγκελ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 61ο διαμόρφωσε το 2-1 και στο 84ο το 3-1. Στο μεσοδιάστημα,
στο 54ο λεπτό, ο Έλντερ Μπαρμπόσα είχε ισοφαρίσει σε 1-1.Εν τέλει, στο 88ο λεπτό, ο Λίμα μείωσε σε 3-2 με πέναλτι. Έτσι συμπλήρωσε είκοσι γκολ και μοιράστηκε την πρώτη θέση στην κατάταξη των σκόρερ με τον Όσκαρ Καρντόζο της Μπενφίκα.Σπόρτινγκ: Πατρίτσιο (90' Τιάγκο), Περέιρα, Ινσούα, Καρίσο, Σαντάο, Σχάαρς, Φερνάντεζ, Ελίας, Σουάρες (71' Καπέλ), Φαν Βόλσβινγκελ, Καρίγιο (79΄ Καρίγιο).Μπράγκα: Κιμ, Κοέλιο, Ετσιεζιλέ, Λόπες, Αλμέιδα, Ούγκο Βιάνα, Κουστόδιο (79' Ούκρα), Αμορίμ (68' Νούνο Γκόμες), Ιμόρου (55' Έλντερ), Μοσόρο, Λίμα.Δείτε την τελική βαθμολογία και όλα τα αποτελέσματα του πορτογαλικού πρωταθλήματος.