Επιτέλους νίκη για τους Τίμπεργουλφς

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλφς επικράτησαν των Ντιτρόιτ Πίστονς με 91-80 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη σε... δώδεκα παιχνίδια.Ταυτόχρονα διέκοψαν μία αρνητική παράδοση, η οποία τους ήθελε να χάνουν όλους τους αγώνες που γίνονται τον Απρίλιο, η οποία άρχισε το... 2009. Από το ημίχρονο, άλλωστε, προηγήθηκαν με 49-31 και έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη στο «Palace».Μέχρι το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν ποσοστό ευστοχίας 57%. Ακολούθησε ένα
8-0, το οποίο έφερε τη διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους. Το μόνο που κατάφεραν τα «πιστόνια» ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο τέταρτο 12λεπτο.Συνολικά ξεχώρισε ο Νίκολα Πέκοβιτς με 23 πόντους. Ο Άντονι Ράντολφ πέτυχε δεκαπέντε και μάζεψε δέκα ριμπάουντ, ενώ ο Χοσέ Μπαρέα είχε 13 πόντους και δώδεκα ασίστ. Ακόμα, οι Μάικλ Μπίσλι και Ντέρικ Ουίλιαμς σημείωσαν 13 και 11 πόντους, αντίστοιχα.Από την άλλη, ο Ταϊσόν Πρινς έφτασε στους 18 πόντους με 7/17 σουτ και ο Μπεν Γκόρντον στους 14 με 5/14. Συνολικά οι Πίστονς είχαν 33/91 σουτ, ενώ οι Ρόντνι Στάκι και Μπράντον Νάιτ έμειναν στους τέσσερις και πέντε πόντους, αντίστοιχα.Έτσι, οι ουραγοί της Northwest σημείωσαν την 26η τους νίκη σε 64 ματς. Αντίθετα, οι εκπρόσωποι του Ντιτρόιτ γνώρισαν την 40ή τους ήττα σε 63 αγώνες.