Έκπληξη από το Μπενίν

Το Μπενίν κέρδισε το Μάλι με 1-0 και πέτυχε την έκπληξη των κυριακάτικων (03/06) παιχνιδιών στα προκριματικά της αφρικανικής ζώνης.Ένα γκολ του Ραζάκ Ομοτογιόσι στο 18ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για το Μπενίν, το οποίο βρέθηκε στη δεύτερη θέση του όγδοου ομίλου, ισόβαθμο με την πρωτοπόρο Αλγερία. Αντίθετα το Μάλι ξεκίνησε με το… αριστερό την πορεία του προς τα γήπεδα της Βραζιλίας.Δίκαιο 1-0 πήρε και η Νιγηρία, αλλά κατέβαλε τη Ναμίμπια στο 80ό λεπτό. Τότε σκόραρε ο 28χρονος στράικερ,
Ικετσούκου Ούτσε, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε ακυρωθεί γκολ του Τζον Ουτάκα.Αντίθετα, η Νότια Αφρική έμεινε στο 1-1 με την Αιθιοπία. Μάλιστα απαιτήθηκε γκολ του Κατλέγκο Μφέλα στο 77ο λεπτό, ώστε να ισοφαριστεί το 1-0 του Σαλαντάν Σαΐντ στο 28ο λεπτό. Αμφότεροι οι σκόρερ αγωνίζονται στην Αφρική, σε συλλογικό επίπεδο.Εντός έδρας 1-1 παραχώρησε και η Αγκόλα στην Ουγκάντα, η οποία ισοφάρισε με τον Εμάνουελ Οκί στο 88ο λεπτό. Στο όγδοο είχε ανοίξει το σκορ ο Ντζαλμά της Πόρτο.Ο Ιμπραΐμα Τραορέ ήταν ο μοναδικός σκόρερ στο εκτός έδρας 1-0 της Γουινέας επί του Ζιμπάμπουε. Ακόμα, ο Νίγηρας και το Γκαμπόν δεν πέτυχαν γκολ στο μεταξύ τους παιχνίδι.Τέλος, το Τογκό και η Λιβύη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Ο Καλέν Νταμεσί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 14ο λεπτό και ο Αχμέντ Ζουαΐ «απάντησε» στο 15ο.Θυμηθείτε όλα τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής.{youtube}_pQOjfc9eig{/youtube}