Άρχοντες οι Σέλτικς στην «πόλη των αγγέλων»

Μπορεί να ηττήθηκαν από τους Λος Άντζελες Λέικερς, αλλά οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν των Λος Άντζελες Κλίπερς με 94-85, 24 ώρες μετά.Ένα εύστοχο σουτ του Κέβιν Γκαρνέτ, 38 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, διαμόρφωσε το 89-84, το οποίο αποδείχθηκε καθοριστικό για τους «κέλτες». Άλλωστε οι Σέλτικς περιόρισαν αρκετά την επίθεση των Κλίπερς στο δεύτερο ημίχρονο, αφού πρώτα πήγαν στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ με 48-39.Ο προαναφερόμενος έμπειρος σέντερ έφτασε στους είκοσι πόντους, εκ των οποίων οι δώδεκα ήταν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πολ Πιρς, όμως, άθροισε 25, με 17 στο...
νικητήριο 24λεπτο, ενώ ο Έιβερι Μπράντλεϊ ήταν αυτός που σημείωσε κρίσιμους πόντους στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης και κράτησε τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ.Ακόμα, ο Ρέι Άλεν είχε 15 πόντους, ο Ραζόν Ρόντο δώδεκα συν δέκα ασίστ και ο Μπράντον Μπας δέκα. Εκτός, για άλλο ένα παιχνίδι, έμεινε λόγω τραυματισμού ο Ζερμέιν Ο' Νιλ.Από την πλευρά τους, οι Κλίπερς έχασαν για όγδοη φορά στα δώδεκα τελευταία τους παιχνίδια, ενώ ξεκίνησαν με δύο ήττες σειρά έξι αγώνων στο Λος Άντζελες. Ο Μπλέικ Γκρίφιν έφθασε στους 24 πόντους, αλλά μόλις εννέα από αυτοί σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Ακολούθησε ο Μο Ουίλιαμς με 21, αλλά με 1/8 τρίποντα, ενώ ο Κρις Πολ έμεινε στους 14 με 3/12 σουτ φορώντας ειδική μάσκα για να προστατεύσει τη τραυματισμένη μύτη του.Πλέον, η ομάδα της Μασαχουσέτης έχει 22-19 και απέχει 2.5 επιτυχίες από το ρετιρέ της Atlantic διατηρώντας την έβδομη θέση της ανατολικής περιφέρειας του ΝΒΑ. Στο 23-17 και 1.5 επιτυχία μακριά από την πρώτη θέση της Pacific βρίσκονται οι πέμπτοι της Δύσης, Κλίπερς.