Ξύλο στον ημιτελικό σχολικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου στην Κρήτη

19:22 21/3/2016 - Πηγή: Aixmi

Επεισόδια σημειώθηκαν μεταξύ ποδοσφαιριστών δύο σχολικών ομάδων στην Κρήτη.

Οι μαθητές των δύο λυκείων πιάστηκαν στα χέρια κατά τη διάρκεια αγώνα σχολικού πρωταθλήματος με αποτέλεσμα να διακοπεί η αναμέτρηση.

Επρόκειτο για τον ημιτελικό αγώνα με αντιπαλες τις ομάδες του 7ο ΓΕΛ Ηρακλείου και του ΓΕΛ Ελευθερίου Βενιζέλου Χανίων.

Τα δύο σχολεία

αγωνίστηκαν στο γήπεδο της Σοχώρας στο Ρέθυμνο σε ένα παιχνίδι που κυλούσε ήρεμα μέχρι το 68ο λεπτό. Δύο λεπτά πριν τη λήξη – καθώς κάθε ημίχρονο είχε διάρκεια 35 λεπτά – και ενώ το 7ο ΓΕΛ προηγούνταν 2–0 έγινε η φάση που προκάλεσε τα επεισόδια και τη διακοπή.

Ποδοσφαιριστής–μαθητής των Χανίων – δεν τήρησε το fair play και προσπάθησε να περάσει τον τερματοφύλακα του 7ου ΓΕΛ και να σκοράρει, σύμφωνα με την ιστοσελίδα cretalive.gr.

Ακολούθησε διαπληκτισμός ανάμεσα στους δύο μαθητές που στη συνέχεια γενικεύτηκε προκαλώντας την οριστική διακοπή του αγώνα, ενώ και οι δύο ομάδες μηδενίστηκαν.

Για την ιστορία, την πρώτη θέση κατέκτησε μετά από αυτήν την εξέλιξη το Λύκειο Λασιθίου που το πρωί είχε κερδίσει 2 – 0 το Πέραμα, καθώς δεν θα διεξαχθεί τελικός αγώνας.