Βόλεϊ: Προκρίθηκε και έγραψε ιστορία το Ιράν

19:01 13/8/2016 - Πηγή: Aixmi

Τη δική του ιστορία έγραψε το Ιράν με την ομάδα του Λοθάνο να επικρατεί της Αιγύπτου με 3-0 και να προκρίνεται στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Χωρίς να χρειαστεί καν την τελευταία αγωνιστική, το Ιράν κατάφερε να γράψει ιστορία, καταφέρνοντας να προκριθεί για πρώτη φορά στα προημιτελικά Ολυμπιακών Αγώνων.

Η ομάδα του Λοθάνο κατάφερε να επικρατήσει της Αιγύπτου με 3-0 (28-26, 25-22, 25-16) και με 7 βαθμούς εξασφάλισε την πρόκριση.

Ο αγώνας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι στο πρώτο σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, στο δεύτερο οι Ιρανοί κέρδισαν και πάλι δύσκολα, ενώ στο τρίτο έκαναν περίπατο παίρνοντας τη σημαντική αυτή νίκη. Όσον αφορά την Αίγυπτο θα πρέπει η Αργεντινή να μην κερδίσει την Κούβα και την τελευταία αγωνιστική να κερδίσει την Αργεντινή.

Πρώτος σκόρερ για τους μεγάλους νικητές ήταν ο Μαχμούντι που τέλειωσε με 21 πόντους, ενώ από 10 είχαν οι Γκάρα και Γκολαμί. Από τους ηττημένους ο Αμπντελαΐ ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμο πόντων (13).

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-22, 25-16)

ΙΡΑΝ (Λοθάνο): Μαχμούντι 21, Γκάρα 10, Γκολαμί 10, Μουσαβί 7, Γκαεμί 4, Μαρουφλακράνι 3 / Μαραντί (λ), Γκαφούρ 4, Μαχντάβι

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Ελσέμρελι): Αμπντελαΐ 13, Μονεΐμ 9, Αφίφι 8, Αμπού 7, Αμπνταλά 3, Αμπντελρεχίμ 2 / Αμπντελάλ (λ), Χασάν 2, Αμπουελχασάν 1, Μασούντ 1

Πηγή: gazzetta.gr