Έχασε από τους Γάλλους η Εθνική, αλλά με τρομερή αντεπίθεση μίκρυνε τη διαφορά

17:29 2/9/2017 - Πηγή: Aixmi

Με μια μεγάλη αντεπίθεση στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Εθνική μας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά των 20 πόντων και να ηττηθεί με 8 από τη Γαλλία (87 – 95).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν τραγικό για την Ελλάδα, καθώς η άμυνά μας ήταν «τρύπια» -χάσαμε με 19 πόντους διαφορά. Μόνο ο Θανάσης Αντετοκούνμπ το πάλεψε στην άμυνα, κερδίζοντας 3 ριμπάουντ και μοιράζοντας τρεις τάπες.

Ο Θανάσης ήταν εκείνος που εμψύχωσε τους συμπαίχτες του, με αποτέλεσμα

τη σταδιακή βελτίωση στην τρίτη περίοδο και το ξέσπασμα στην τέταρτη, όπου μίλησαν τα τρίποντα.

Κάποια στιγμή κατεβάσαμε τη διαφορά και στους 6 πόντους, αλλά και τα λάθη των παικτών μας και η εχθρική διαιτησία δεν επέτρεψαν το περαιτέρω κλείσιμο της ψαλίδας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέσα σε 20 λεπτά έδωσαν 6 φάουλ-γκολ, με αποτέλεσμα αντί για 12 πόντους να δεχθούμε σε 6 φάσεις 18 πόντους. Παράλληλα, μας φόρτωσαν και με τεχνικές ποινές.