Κύπελλο: Βήμα πρόκρισης για την ΑΕΚ στη Λιβαδειά

19:57 25/1/2017 - Πηγή: Aixmi

Με γκολ του Μπακασέτα στο 70′, η ΑΕΚ νίκησε μέσα στη Λιβαδειά 1-0 τον Λεβαδειακό, για τη φάση των «16» του Κυπέλλου και βρίσκεται «αγκαλιά» με την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ ο νεαρός Μελικιώτης που μπήκε στο 65ο λεπτό και «ξεκόλλησε» την προβληματική

δημιουργικά ΑΕΚ. Ο Μελικιώτης έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Μπακασέτα, στο 71ο λεπτό και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το γκολ. Ο Λεβαδειακός είχε δοκάρι στο 21′ με τον Σουμπίνιο.

Στο τέλος, ο Λεβαδειακός έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Πρώτα με τον Βασιλείου στο 89′, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το δοκάρι και μετά με τον Μάγκα στο 93′, το σουτ του οποίου εξουδετερώθηκε με δυσκολία από τον Ανέστη.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γ. Χριστόπουλος): Μοσχονάς, Μάγκας, Τριποτσέρης, Βούρος, Καραχάλιος, Μαχαίρας, Σένκα (54′ Μιλιάζες), Τόπι (70′ Καλτσάς), Μεντί, Σουμπίνιο, Βασιλείου.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Κολοβέτσιος, Ντίας (19′ λ.τρ. Μάνταλος), Γαλανόπουλος, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς (84′ Μπακάκης), Βάργκας (65′ Μελικιώτης), Μπακασέτας.