Η Ζαλγκίρις νίκησε τον «λαβωμένο» Ολυμπιακό

22:23 28/12/2017 - Πηγή: Aixmi

Η Ζαλγκίρις (10-5) νίκησε στο Κάουνας τον «λαβωμένο» Ολυμπιακό (11-4) παίζοντας καλύτερο μπάσκετ και βγάζοντας ενέργεια στην τελευταία περίοδο όπου η κούραση είχε κυριέψει τους Πειραιώτες.

Η Ζαλγκίρις σταμάτησε τον Ολυμπιακό επικρατώντας με 74-68. Οι Πειραιώτες έπαιξαν αρκετά καλό μπάσκετ για όσο διάστημα δεν ήταν κουρασμένοι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο

η κόπωση από το περιορισμένο rotation των τελευταίων ημερών (πολλές απουσίες) τον κυρίευσε. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξε πολύ σωστό μπάσκετ, βρήκε τέσσερα εύστοχα τρίπντα στην τελευταία περίοδο και πανηγύρισε τη νίκη.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση με το ημίψηλο σχήμα του Σφαιρόπουλου (Παπαπέτρου στο «4») να δυσκολεύει τη Ζαλγκίρις στο σκοράρισμα. Στην άλλη πλευρά ο Βασίλης Σπανούλης δε δυσκολευόταν καθόλου και με 3 πόντους και άλλες 3 ασίστ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 7-12 (4’). Ντέιβις (από κοντά) και Μιλάκνις (από μακριά) πρόσφεραν λύσεις και άλλαξαν τη ροή του σκορ πολύ γρήγορα (14-12, 7’).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Κέβιν Πάνγκος έκανε το 25-19 (11’), ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον ΜακΛιν μείωσαν σε 25-24 (12’). Η παρουσία του Χόλις Τόμπσον βοήθησε πάρα πολύ τον Ολυμπιακό και στις δύο πλευρές του γηπέδου ενώ με τη λιθουανική άμυνα προσαρμοσμένη στον Σπανούλη, είχαν χώρο δράσης Ρόμπερτς και Στρέλνιεκς (άστοχος ο Λετονός). Από την άλλη ο Γιασικεβίτσιους «διάβαζε» ιδανικά την αδυναμία των «ερυθρόλευκων» να μαρκάρουν κοντά στο καλάθι κι έτσι οι Ντέιβις και Καβαλιάουσκας κρατούσαν την ομάδα τους σε απόσταση αναπνοής.

Η Ζαλγκίρις μπήκε αποφασισμένη στο τρίτο δεκάλεπτο να γίνει πιο σκληρή κάτι που φάνηκε από τη βελτιωμένη της άμυνα. Ο κόσμος της μπήκε στην εξίσωση του αγώνα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μιλάκνις πήρε το προβάδισμα με 48-44 (25’). Στο επόμενο δίλεπτο ο Γιώργος Μπόγρης πήρε 4 ριμπάουντ κι έπαιξε μία σπουδαία άμυνα ενώ το σκορ το ανέλαβαν οι Παπαπέτρου, Τόμπσον και Παπανικολάου (48-53, 30’).

Οι Λιθουανοί ήταν λογικό να αντιδράσουν και να γίνουν πιο επιθετικοί στην άμυνά τους. Ο Ολυμπιακός είχε ένα κακό διάστημα στην επίθεση χωρίς «καθαρές» φάσεις κι έτσι οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 54-53 (34’). Η επίθεση μπορεί αν βελτιώθηκε με την επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ, αλλά η ψυχολογία ήταν στην πλευρά των γηπεδούχων πλέον και χάρη στον ενθουσιασμό τους και δύο τρίποντα (Πάνγκος, Ουλάνοβας) βρέθηκαν στο +7 (65-58, 38’). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν πάρα πολύ κουρασμένοι και παρά τη διάθεσή τους να διεκδικήσουν τη νίκη, δε γινόταν λόγω σωματικής κόπωσης κι έτσι η Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις στο τελευταίο δεκάλεπτο έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ ενώ ήταν καλύτερη σε τρίποντα (47.4%-33.3%) κι έκανε 6 λάθη σε αντίθεση με τα 14 του Ολυμπιακού.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέβιν Πάνγκος σε 33:36 είχε 14 πόντους (2/6δ., 3/6τρ.,1/2β.), 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράιαν Ρόμπερτς είχε σε 19’ που έπαιξε αρνητικό ranking (-2) έχοντας 5 πόντους (2/5 σουτ), μία ασίστ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 57-58 η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 8-0 και το μετέτρεψε σε 65-58, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Αρτούρας Μιλάκνις τελείωσε με 14 πόντους έχοντας 4/7 τρίποντα και 3 ασίστ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Τζαμέλ ΜακΛιν έβαλε μέσα στο καλάθι τον Άαρον Ουάιτ και κάρφωσε εντυπωσιακά στο πρόσωπο του αντιπάλου του. Ο Ουάιτ επίσης κάρφωσε εντυπωσιακά στο τέλος του αγώνα.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις τα 18/38 δίποντα κι ο Ολυμπιακός την κακή λειτουργία της επίθεσης στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 36-38, 48-53, 74-68

Πηγή: gazzetta.gr

The post Η Ζαλγκίρις νίκησε τον «λαβωμένο» Ολυμπιακό appeared first on Aixmi.gr - Ειδήσεις από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο - Έκτακτη επικαιρότητα.