Φιλική νίκη: Ελλάδα – Μαυροβούνιο 2-1

22:53 24/3/2016 - Πηγή: Aixmi

Η πρώτη (φιλική) νίκη ήρθε στην εποχή Σκίμπε! Η ανανεωμένη Ελλάδα κέρδισε 2-1 στο Καραϊσκάκη το Μαυροβούνιο με τις γκολάρες των Τζαβέλλα, Καρέλη κι έδειξε πως θέληση υπάρχει, αλλά χρειάζεται ακόμη δουλειά για να επιστρέψει στις καλές εποχές! Νέα πρόβα με Ισλανδία την Τρίτη.

Η νέα εποχή της Εθνικής με τον Μίκαελ Σκίμπε στο τιμόνι έστειλε για πρώτη φορά τόσο θετικά μηνύματα με την
πρώτη νίκη του Γερμανού. Τουλάχιστον κόντρα στο Μαυροβούνιο – που έδειξε παρά τις απουσίες του ότι είχε ένα καλό σύνολο – παρουσίασε μία αρκετά καλή εικόνα βάζοντας δύο ωραία γκολ (σ.σ. Τζαβέλλας στο 54′ και Καρέλης στο 62′) και προσπαθώντας να μπει σε ένα μεταβατικό στάδιο πρέπει να παρουσιάσει σημάδια βελτίωσης. Και αυτό φάνηκε ειδικά σε σχέση με τα 2 πρώτα ματς του Γερμανού με Λουξεμβούργο και Τουρκία. Το τελικό 2-1 σύμφωνα με την εικόνα της Εθνικής μας μπορεί να κριθεί δίκαιο.Έτσι ξεκίνησε ο ΣκίμπεΗμέρα δοκιμών για τον Μίκαελ Σκίμπε και 3-5-1-1 η Ελλάδα. Ο Γερμανός ήθελε να δει επίσης και το 3-6-1 και κυρίως το 3-5-2. Καρνέζης κίπερ, τριάδα άμυνας με Τζαβέλλα, Μανωλά και Παπασταθόπουλο, Τοροσίδη δεξί μπακ χαφ, Σταφυλίδη αριστερά, κέντρο με αμυντικά χαφ Πέτσο και Σάμαρη αλλά και σε πιο δημιουργικό ρόλο τον Μάνταλο, επιτελικός ο Φορτούνης και φορ ο Μήτρογλου. Αρχηγός ο Τοροσίδης.Πως έπαιξε το ΜαυροβούνιοΤο Μαυροβούνιο πήγε σε 4-2-3-1 που γινόταν και 4-4-2 στην ροή του ματς. Κίπερ ο Μιγιάτοβιτς, δεξί μπακ ο Μάρουσιτς, αριστερά ο Τομάσεβιτς, δεξί στόπερ ο Σάβελιτς και αριστερό ο Σίμιτς. Αμυντικοί μέσοι οι Βούκσεβιτς και Σέκιτς, δεξί εξτρέμ ο Ρόντιτς, δεκάρι ο Μουγκόσα, αριστερά ο Μπάκιτς και φορ ο Μπέτσιραι. Ο Μουγκόσα σε κάποιες στιγμές έπαιζε σχεδόν δίπλα στον Μπέτσιραι, που ήταν και ο αρχηγός.Πρώτη φάση με Μήτρογλου, πίεση και ανωτερότητα η ΕθνικήΜόλις στο 7ο λεπτό ο Μήτρογλου βρέθηκε σε θέση βολής από σέντρα του Σταφυλίδη αλλά έκανε μία κάκιστη τελική για να χάσει την ευκαιρία. Στο 10′ το Μαυροβούνιο προσπάθησε να απειλήσει από μπαλιά από πλάγια θέση από τον Μπέτσιραι, που πέρασε όμως… ξυστά από δύο συμπαίκτες του.Στο 14′ ο Μάνταλος έκλεψε εξαιρετικά ψηλά, πάσαρε σε Φορτούνη και αυτός έβγαλε σε Πέτσο που έκανε ένα καλό σουτ που αποκρούστηκε δύσκολα. Αμέσως μετά μία κεφαλιά του Μανωλά πέρασε ψηλά άουτ. Στο 20ό λεπτό ο Μήτρογλου έκλεψε την μπάλα για να κάνει το σουτ που βρήκε σε αντίπαλο και πήγε κόρνερ. Στην συνέχεια η Εθνική απείλησε και πάλι με σουτ του Πέτσου.Ακολούθως και ο Μήτρογλου βρέθηκε ξανά κοντά στο γκολ ενώ ο Παπασταθόπουλος έβγαλε νεύρα, σπρώχνοντας και ρίχνοντας κάτω αντίπαλό του μετά από διένεξή τους και ενώ θα μπορούσε να είχε δει κάρτα. Στο 34′ ο Μήτρογλου είχε ένα σουτ που βρήκε κόντρα και πέρασε λίγο έξω. Συνολικά η Εθνική ήταν και πιο ορεξάτη και ανώτερη και εδικαιούτο ένα γκολ. Η βασική διαπίστωση ως προς το α’ μέρος ήταν ότι ο… συνωστισμός αρκετών παικτών στο κέντρο έκανε πιο αργό τον ρυθμό της Εθνικής. Δεν υπήρχε η ανάπτυξη και η οργάνωση που έπρεπε από τον άξονα.Καρέλης αντί Μάνταλου με την έναρξη του β’ μέρουςΟ Γερμανός εκλέκτορας ήθελε να δει και τον Καρέλη και να τσεκάρει και την δική του ετοιμότητα και έτσι με το ξεκίνημα του β’ 45λεπτου τον έβαλε στην θέση του Μάνταλου. Για ακόμα ένα ματς πάντως φάνηκε και για τον Μάνταλο και για τον Φορτούνη πως αποδίδουν πολύ καλά μόνο ως επιτελικοί.Φαουλάρα Τζαβέλλα και 1-0Στο 54′ ο Τζαβέλλας με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ έκανε το 1-0 για την Εθνική. Ένα λεπτό μετά ο Μπέτσιραι νικήθηκε σε τετ α τετ από τον κίπερ της Ελλάδας. Δεν μπόρεσε έτσι να κάνει το 1-1 για την ομάδα του και μάλιστα πολύ γρήγορα.Ο Τομάσεβιτς το 1-1 με ευθύνη Καρνέζη – ΜανωλάΣτο 56ο λεπτό ο Μαυροβούνιο έδωσε την απάντησή του. Από εκτέλεση κόρνερ ο Τομάσεβιτς με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στην προσπάθειά του αυτή βέβαια «καβάλησε» τον Μανωλά κάνοντας επιθετικό φάουλ. Ωστόσο παρόλα αυτά και η αντίδραση του Καρνέζη και αυτή του Μανωλά που ο αντίπαλός του βγήκε στην πλάτη του ήταν κάκιστες. Στο 60′ είχε φάση και σουτ και ο Μουγκόσα που έφυγε έξω.Σούπερ τελείωμα Καρέλη και 2-1 στο 62′Στο 62′ ο Φορτούνης έβγαλε εξαιρετικά στον Καρέλη. Ο επιθετικός της Γκενκ με τρομερό τελείωμα έκανε το 2-1. Ήταν συνολικά ήταν πολύ καλή φάση για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που έμελλε να δώσει και τη νίκη.Πρώτη συμμετοχή ΟικονόμουΟ Οικονόμου πήρε το βάπτισμα του πυρός στην άμυνα της Εθνικής. Μπήκε στην θέση του Μανωλά, κάνοντας την πρώτη του συμμετοχή με τα χρώματα της Ελλάδας. Οι παίκτες του Τουμπάκοβιτς κυνήγησαν το 2-2 μετά και ειδικά με κάποια μακρινά σουτ αλλά δεν αποκόμισαν το παραμικρό. Οι δύο προπονητές πάντως πρόλαβαν και έκαναν και αρκετές ακόμα αλλαγές και δοκιμές. Στο 93′ ο Σκίμπε έβαλε αμυντικό χαφ τον Ταχτσίδη για να βγάλει έναν φορ, τον Μήτρογλου.Συμπεράσματα: Σαφείς και ουσιαστικές κρίσεις από ένα τέτοιο φιλικό δε θα μπορούσαν να βγουν. Η Εθνική είχε διάθεση και όρεξη αλλά για ακόμα μία φορά το κέντρο της ήταν κατά διαστήματα προβληματικό στην ανάπτυξή και την οργάνωσή του. Ωστόσο τα θετικά ήταν αρκετά. Ιδιαίτερα καλός στο α’ μέρος ο Πέτσος και αμυντικά αλλά και δημιουργικά και επιθετικά. Ο Φορτούνης έχει την ασίστ στο 2-1, ο Σάμαρης στο α’ μέρος προσπάθησε πολύ και ο Καρέλης βοήθησε ώστε να ανοίξει η αντίπαλη άμυνα. Στην επανάληψη αν και υπήρχαν και κάποια «νεκρά» διαστήματα η Ελλάδα έβαλε ένα εξαιρετικό γκολ από στημένη φάση και ένα ακόμα από οργανωμένη επίθεση. Γενικά πολύ καλύτερη η εικόνα της Εθνικής στο δεύτερο μέρος. Και δεν ήταν μόνο τα δύο γκολ, αλλά η συνολική προσπάθεια οι παίκτες του Σκίμπε να βγουν μπροστά και να απειλήσουν. Επόμενος αντίπαλος την προσεχή Τρίτη (20.30) η Ισλανδία πάλι στο Καραϊσκάκη. Σαφώς και η Εθνική έχει δρόμο ακόμα βέβαια και αρκετά να δει και να βελτιώσει. Για την… ιστορία κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Καρέλης.Πηγή: gazzetta.gr