Εύκολα στο ταμπλό η Σάκκαρη

11:00 16/1/2016 - Πηγή: Aixmi

Δεύτερο συνεχόμενο Grand Slam για τη Μαρία Σάκκαρη, η οποία νίκησε 2-0 σετ την Κινέζα, Λιν Ζου και προκρίθηκε στο main draw του Australian Open.

Η 20χρονη Ελληνίδα δεν αντιμετώπισε δυσκολίες και και πέτυχε εύκολη νίκη με 6-3, 6-2 επί της 22χρονης, Νο181

στον κόσμο, Λιν Ζου.

Με πολύ καλά ποσοστά κερδισμένων πόντων τόσο στο 1ο (83%) όσο και στο 2ο σερβίς (67%), η Σάκκαρη επέστρεφε κάθε μπάλα στο αντίπαλο court με την πιο επιθετική Λιν Ζου να υποπίπτει σε 35 αβίαστα λάθη έναντι μόλις 10 της Μαρίας.

Έχοντας και πολύ καλές επιστροφές, η Σάκκαρη ήταν μόνιμη απειλή στα service games της Κινέζας και με πέντε breaks, έφτασε στην τελική επικράτηση μετά από 1 ώρα και 16 λεπτά αγώνα στο Court 6 του Melbourne Park.

Πλέον η Σάκκαρη θα περιμένει λίγες ώρες ώστε να μάθει την αντίπαλό της στο κυρίως ταμπλό που θα είναι μια εκ των 25-Στόσουρ, 24-Στίφενς, 10-Σουάρεζ Ναβάρο, qualifier, 13-Βίντσι, Κουκάλοβα, 6-Κβίτοβα, Βέκιτς, Βόλφε, Αρουαμπαρένα και 2-Χάλεπ!