Δέκα χρόνια μετά, ραντεβού στο Κύπελλο για Παναθηναϊκό-ΠΑΟΚ

12:58 21/3/2017 - Πηγή: Aixmi

Δεκατέσσερις φορές έχουν βρεθεί αντιμέτωποι Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας. Η τελευταία «μονομαχία» τους, σε διπλές αναμετρήσεις πέραν του τελικού το 2014, ήταν τον Ιανουάριο του 2007 και κατέληξε υπέρ των «πρασίνων».

Τότε οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στα προημιτελικά του θεσμού. Στο πρώτο ματς που είχε γίνει στην Τούμπα, με το θέμα

της μεταγραφής του Δημήτρη Σαλπιγγίδη από τον ΠΑΟΚ στον Παναθηναϊκό να είναι «ζεστό» και να αποτελεί σημείο αναφοράς, οι «ασπρόμαυροι» είχαν επικρατήσει με 2-1.

Στη ρεβάνς που έγινε στις 31 Ιανουαρίου του 2007 στο Ολυμπιακό Στάδιο, η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση. Οι «πράσινοι» με δύο γκολ του Μάντζιου και ένα του Ιβανσιτς έκαμψε μετά από 120 λεπτά αγώνα την αντίσταση του «ψυχωμένου» αντιπάλου του, που παρόλο που αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 79’, ισοφάρισε το σκορ της Τούμπας, στην εκπνοή του ματς με τον Γεωργιάδη αλλά δεν άντεξε.

Πέντε φορές αντίπαλοι στα ημιτελικά

Αυτή θα είναι η έκτη φορά που Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ θα αναμετρηθούν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Στις πέντε προηγούμενες συναντήσεις τους, το «τριφύλλι» πήρε τρεις φορές την πρόκριση για τον τελικό και δύο φορές ο «Δικέφαλος».

Όλες οι αναμετρήσεις Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ στον θεσμό του Κυπέλλου:

1948: ΠΑΟΚΠαναθηναϊκός 0-1 (ημιτελικός)

1951: ΠΑΟΚΠαναθηναϊκός 1-0 (ημιτελικός)

1955: ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ 2-0 (τελικός)

1968: ΠΑΟΚΠαναθηναϊκός 1-2 (Προημιτελικός)*

1971: ΠΑΟΚΠαναθηναϊκός 3-2 (Προημιτελικός)

1972: ΠΑΟΚΠαναθηναϊκός 2-1 (Τελικός)

1973: ΠΑΟΚΠαναθηναϊκός 2-0 (Προημιτελικός)

1977: ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ 2-1 (Τελικός)

1981-82: ΠΑΟΚΠαναθηναϊκός 1-0, 0-2 (Ημιτελικός)

1984-85: ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ 2-0, 0-4 (Ημιτελικός)

1990-91: ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ 2-0 0-1 (Ημιτελικός)

1993-94: ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ 0-0, 0-0 (5-4 πεν.)

2006-07: ΠΑΟΚΠαναθηναϊκός 2-1, 1-3 (προημιτελικά)

2014: ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ 4-1 (τελικός)

*Διακοπή σε βάρος των διαμαρτυρομένων για τη διαιτησία γηπεδούχων στην παράταση.

Πηγή: gazzetta.gr