Σούπερ Λίγκα (εξ αναβολής): Λεβαδειακός-Παναιτωλικός 2-0

19:00 15/2/2012 - Πηγή: E-Typos
"Τρίποντο" από...χρυσάφι για τον Λεβαδειακό. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σουμπίνιο η ομάδα της Βοιωτίας νίκησε 2-0 τον Παναιτωλικό, στο πλαίσιο της 7ης (εξ αναβολής) αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Με τα δύο γκολ του Βραζιλιάνου (10΄, 84΄) οι "πράσινοι" για πρώτη φορά από τότε που μπήκαν στα "σαλόνια" της κορυφαίας κατηγορίας ξέφυγαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Λίγα 24ωρα μετά την εντός έδρας ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου αντέδρασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μπήκε πολύ δυνατά στο
ματς, με σκοπό να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό της, και θα είχε ανοίξει το σκορ εάν ο Σουμπίνιο ήταν πιο προσεκτικός στα πρώτα 7 λεπτά, όταν βρέθηκε απέναντι από τον Τσενάμο, αλλά τα σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού. Η τρίτη φορά, όμως, ήταν και... φαρμακερή. Στο 10ο λεπτό, ο Βραζιλιάνος δεν γινόταν να χάσει το γκολ, όταν από το γύρισμα του Λισγάρα βρέθηκε προ κενής εστίας κι άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 22΄ ο Ναπολεόνι μπήκε από δεξιά, έπιασε το σουτ που ήταν απελπιστικά άστοχο. Ο Παναιτωλικός, που δεν ήταν καθόλου καλός στο πρώτο ημίχρονο, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 34΄ να ισοφαρίσει, όταν μετά το γύρισμα του Κούσα η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά πριν περάσει τη γραμμή απομάκρυνε σωτήρια ο Μουλόπουλος.

Με μία τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Σουμπίνιο, ο οποίος στο 52΄ από πολύ μακριά επιχείρησε να "κρεμάσει" τον Τσενάμο, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ του Παναιτωλικού. Το ματς είχε "ανοίξει" για τα καλά και στο 57΄ ήταν η σειρά της ομάδας του Αγρινίου να φτάσει κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Κυριακίδης έκανε σπουδαία απόκρουση στο αριστερό σουτ του Χαριστέα μέσα από την περιοχή. Ακολούθησαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για τους γηπεδούχους, από το 63΄ μέχρι το 69΄, με τους Κόρμπο, Σουμπίνιο και Λισγάρα.

Την "χαριστική βολή" στους Αγρινιώτες έδωσε ξανά ο Σουμπίνιο, έξι λεπτά πριν το τέλος (2-0), με άψογο πλασέ.

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες: Φαβάλι - Χαριστέας, Καμαρά, Σιόντης

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Ναπολεόνι (90΄ Πόποβιτς), Σουμπίνιο (89΄ Μελισσάς), Φαβάλι, Μεντί, Αλεξίου, Βασιλείου (69΄ Κουτσόπουλος), Ζησόπουλος, Κόρμπος, Λισγάρας.

Παναιτωλικός (Τάκης Λεμονής): Τσενάμο, Κούσας, Αντι, Σιόντης, Μουμίν, Μητρόπουλος (77΄ Φερνάντες), Ρότσα, Θεοδωρίδης (87΄ Καραμαλίκης), Καμαρά, Ακαλέ (46΄ Αναστασιάδης), Χαριστέας

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΣΥΝΟΛΟ ΕΝΤΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΓ. Ν-Ι-Η Ν-Ι-Η Ν-Ι-Η ΤΕΡΜ. ΒΑΘ. 1. Παναθηναϊκός 21 16-3-2 10-0-0 6-3-2 41-16 51 2. Ολυμπιακός 21 15-4-2 9-2-0 6-2-2 46-14 49 3. ΠΑΟΚ 21 11-5-5 7-2-2 4-3-3 30-16 38 4. ΑΕΚ 21 11-4-6 7-3-1 4-1-5 27-22 37 5. ΟΦΗ