Μουντιάλ 2014 (Μπαράζ): Σουηδία-Πορτογαλία 2-3

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με προσωπικό "σόου" οδήγησε την Πορτογαλία στους τελικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2014. Η Πορτογαλία νίκησε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι 3-2 την Σουηδία στην Στοκχόλμη και σε συνδυασμό με το 1-0 που είχε επικρατήσει στην Λισαβόνα πήρε την πρόκριση για την Βραζιλία. Ο Ρονάλντο για τους φιλοξενούμενους άνοιξε το σκορ στο 50΄ αλλά το αντίπαλος δέος της Σουηδίας, Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, με δύο τέρματα σε 4 λεπτά (68΄, 72΄) έκανε το 2-1 και έδωσε δικαίωμα στην ομάδα του να πιστεύει στην πρόκριση. Αλλά ο πορτογάλος επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε την τεράστια κλάση του
απαντώντας στον Ιμπραΐμοβιτς με δύο γκολ σε δύο λεπτά (77΄, 79΄) διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Διαιτητής: Χάουαρντ Γουέμπ (Αγγλία)

Οι συνθέσεις:

ΣΟΥΗΔΙΑ (Ερικ Χάμρεν): Ιζακσον, Λούστιγκ, Περ Νίλσον, Ολσον, Ελμ (46΄ Α. Σβένσον), Σεμπάστιαν Λάρσον (90΄ Γκερντ), Κάλστρομ, Αντονσον, Ελμάντερ, Ιμπραϊμοβις, Κατσάνικλιτς (82΄ Ντουρμάζ)

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Πάουλο Μπέντο): Ρούι Πατρίσιο, Πέπε, Μπρούνο Αλβες, Βελόσο, Κοεντράο (52΄ Αντούνιες), Ζοάο Περέιρα (82΄ Ρικάρντο Κόστα), Αλμέιδα, Μουτίνιο, Μεϊρέλες (73΄ Γουίλιαμ), Νάνι, Ρονάλντο