Κύπελλο Ελλάδας: Η ΑΕΚ στη Β΄ φάση με νίκη 1-0 επί του Φωκικού

21:38 12/9/2014 - Πηγή: E-Typos
Με τέρμα του Φαγέ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ πέρασε με νίκη από την Άμφισσα όπου κατέβαλε την αντίσταση του Φωκικού με 1-0, στον επαναληπττικό αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για την Α΄ φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Ουσιαστικά η «Ένωση» είχε πάρει την πρόκριση για τη συνέχεια της διοργάνωσης από το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ όταν επικράτησε με 4-0.

Ο
σκόρερ Φαγέ είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο λίγα λεπτά νωρίτερα όταν αντικατέστησε τον Ρόβα. Ο Φωκικός βράβευσε τον Ντούσαν Μπάγεβιτς για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Οι συνθέσεις:

Φωκικός: Τσεκρέζι, Μουστάκης, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Σαϊνέ (Ντάμπου 57'), Σκαρίμπας, Γκασέκα, Καλλέργης (Δημητρίου 85'), Καρυπιάδης, Χαριτίδης, Ρεβυθόπουλος (Πολυχρονάκης 72').

ΑΕΚ: Ανέστης, Γροντής, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ρόβας (Φαγέ 89'), Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόζα (Ντούνης 83'), Αραβίδης (Ντακόλ 71').