Φιλικός αγώνας: Τσβόλε-ΠΑΟΚ 2-1

23:12 18/7/2014 - Πηγή: E-Typos
Την τρίτη ήττα σε ισάριθμους φιλικούς αγώνες υπέστη απόψε στην Ολλανδία ο ΠΑΟΚ, που έχασε από την περυσινή Κυπελλούχο της χώρας, Τσβόλε, με 2-1. Την αναμέτρηση παρακολούθησε από κοντά ο νεοαποκτηθείς Αργεντινός μεσοεπιθετικός του «Δικεφάλου», Φακούντο Περέιρα.

Μεσίστιες κυμάτιζαν οι σημαίες στο γήπεδο και οι παίκτες της ολλανδικής ομάδας αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια, σε ένδειξη πένθους για το αεροπορικό δυστύχημα που έγινε στην Ουκρανία την Πέμπτη (17/7). Πριν από την έναρξη του αγώνα, ακόμη, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή
στη μνήμη των θυμάτων του τραγικού συμβάντος. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Σπυρόπουλο, με την Τσβόλε να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα με τέρματα που πέτυχαν οι Περέιρα (49’), Ντροστ (65’).

«Είμαι ικανοποιημένος γενικά από την ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου, εκτός από τη συμπεριφορά μας στα στημένα. Από την ομάδα του δεύτερου ημιχρόνου, στην οποία είχαμε δύο έμπειρους παίκτες, ήθελα να δω τι μπορεί να κάνει στα δύσκολα. Εγιναν λάθη που περίμενα, αλλά υπάρχουν και στιγμές που τα παιδιά σου δίνουν την πεποίθηση ότι έχουν μέλλον. Πρέπει να βγάλουμε όλο το πρόγραμμα τη προετοιμασίας, δε μας ενδιαφέρουν τα φιλικά. Κάθε μέρα γίνονται καλύτερα πράγματα. Οι διεθνείς θα έρθουν να ενσωματωθούν μαζί μας για να «δεθούμε» πιο πολύ ως ομάδα, ουσιαστικά θα είναι εδώ για ξεκούραση» δήλωσε ο τεχνικός του «Δικεφάλου», Άγγελος Αναστασιάδης.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Γιακουμής, Κατσικάς, Βίτορ, Σπυρόπουλος, Κωνσταντινίδης, Σαββίδης, Κάτσε, Γκολάσα, Μάρτενς, Κουλούρης, Αθανασιάδης
Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Μελίσσας, Κιόσε, Μαντούρο, Ρατς, Ποζατζίδης, Τζανδάρης, Παναγιωτούδης, Πολύζος, Παπαδόπουλος, Πόζογλου, Πόποβιτς

ΤΣΒΟΛΕ: Μπερ, Φαν Πόλεν, Περέιρα, Σέινσμπουρι, Φαν Χίντουμ (76’ Λαμπίλε), Μοκότζο (64’ Ντέκερ), Ριένστρα, Σάιμακ (46’ Νάιλαντ), Ντροστ (76’ Μορρό), Τόμας (18’ Καραγκούνης), Ιωαννίδης (46’ Μαχμούτοφ, 76’ Φερφελής)

*Το επόμενο τεστ του ΠΑΟΚ στην Ολλανδία είναι με αντίπαλο τη Βάλβαϊκ (23/7).

* *Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ γνωστοποίησε επίσημα το δανεισμό του Λούκας Πέρεθ στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.