Ευρωλίγκα (Top 16, 4η αγωνιστική): Άλμπα Βερολίνου-ΠAO 73-79

23:10 16/1/2013 - Πηγή: E-Typos
Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη και τρίτη στο σύνολο στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στο Βερολίνο. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 79-73 της Άλμπα, σε αγώνα για την 4η ημέρα του 5ου ομίλου, και υποχρέωσαν τους Γερμανούς στην τέταρτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Γιόνας Ματσιούλις με 28 πόντους και 6/8 τρίποντα, με τον Λιθουανό να πετυχαίνει τους 14 από το πρώτο κι όλας δεκάλεπτο.
Άξιος συμπαραστάτης του στην επίθεση ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 14, ενώ σημαντική ήταν η προσφορά του Τζέιμς Γκιστ με 10 και 2 τρίποντα. Πλέον με νίκη ο Παναθηναϊκός την επόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης μπαίνει σε... τροχιά πρόκρισης.
Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-45, 56-65, 73-79
Παρά την εξαιρετική απόδοση του Γιόνας Ματσιούλις στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 14 πόντους, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την αδυναμία του στα ριμπάουντ και κυρίως στα επιθετικά (6 η Άλμπα έναντι μόλις 2 του Παναθηναϊκού). Ο έλεγχος της εναέρας κυκλοφορίας άλλωστε ήταν και αυτός που βοήθησε την Άλμπα να τρέξει από το εις βάρος 21-15 στο 8' σερί 8-0 και να προηγηθεί με 23-21 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου. Ωστόσο, ο Ούκιτς με γρήγορο λέι απ ισοφάρισε σε 23-23 στην εκπνοή. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο την ολιγωρία των «πρασίνων» στην άμυνα και 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ανέκτησαν το προβάδισμα με 37-35. Ωστόσο, με την είσοδο του Μπανκς σε ρόλο οργανωτή, αντί του Ούκιτς, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό και με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ματσιούλις έτρεξε επιμέρους σκορ 10-2 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (45-39).
Στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» κυριάρχησαν με τον Σχορτσανίτη κοντά στο καλάθι και με τον Έλληνα σέντερ να πετυχαίνει 7 γρήγορους πόντους η ελληνική ομάδα διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας (59-50 στο 26'). Οι γηπεδούχοι με τον Τζέντοβιτς να φτάνει τους 18 πόντους, μάζεψαν τη διαφορά (56-59), αλλά δύο «κολλητά» τρίποντα του Ματσιούλις κράτησαν τον Παναθηναϊκό σε τροχιά... νίκης (56-65) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ούκιτς και Λάσμε κράτησαν τη διαφορά στο 35' στους +8 (68-60), αλλά η έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση έκανε την επανεμφάνιση της και η Άλμπα μείωσε γρήγορα σε 68-65, διεκδικώντας και πάλι τη νίκη. Ωστόσο, Γκιστ και Ματσιούλις εκτέλεσαν από τα 6.75, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με +9 (74-65) και χωρίς να πείσει με την απόδοση του έκοψε πρώτος το... νήμα του τερματισμού με 79-73.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Ντοζάι (Κροατία), Κιάρι (Ιταλία)
Οι συνθέσεις:
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Σούλτσε, Σαφάρτζικ 7 (2), Τόμπσον 16, Μπάιαρς 8, Τζέντοβιτς 21 (4), Μιράλες 2, Γουντ 6, Φόστερ 6 (2), Ίντμπιχι 2, Μόρλεϊ 5.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 1, Ματσιούλις 28 (6), Καπόνο 8 (2), Ούκιτς 14 (1), Λάσμε 3, Τσαρτσαρής, Γκιστ 10 (2), Μπανκς 8 (1), Σχορτσανίτης 7.