Μπάσκετ (Πλέι Οφ, 1ος Αγώνας): Παναθηναϊκός-Απόλλων Πατρών 88-61

21:00 6/5/2014 - Πηγή: E-Typos
Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 88-61 τον Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην προημιτελική φάση των πλέι οφ στην Α1 Ανδρών, και την Πέμπτη (20:00) θα παραταχθεί στην έδρα των Αχαιών με μοναδικό στόχο να «σκουπίσει» τη σειρά και να προκριθεί χωρίς απώλειες στους «4». Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» και μοναδικός... διψήφιος, χάρη στον επιθετικό πλουραλισμό του Παναθηναϊκού,
ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 10 πόντους (1/1τριπ.), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Λιανός με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 43-28, 74-35, 88-61

Με ρεκόρ δημιουργίας (25 ασίστ!) και εξαιρετική κατά διαστήματα άμυνα ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αποψινής αναμέτρησης από τον Απόλλωνα. Ουσιαστικά οι «πράσινοι» χρειάστηκε να πατήσουν γκάζι σε δύο δεκάλεπτα, για να φτάσουν σε μία απρόσκοπτη νίκη και συγκεκριμένα στο πρώτο (32-15) και στο τρίτο. Μάλιστα στην τρίτη περίοδο οι Αχαιοί περιορίστηκαν στους 7 πόντους στην επίθεση, τη στιγμή που οι «πράσινοι» φόρτωσαν το αντίπαλο καλάθι με 31 και μπήκαν στον... επίλογο στο +39 (74-35), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Η αποψινή αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μία σπουδαία ευκαιρία για τον Φραγκίσκο Αλβέρτη, προκειμένου να δοκιμάσει συστήματα και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε Παππά (17 λεπτά), Γιάνκοβιτς (22 λεπτά) και Διαμαντάκο (15 λεπτά), με τον δεύτερο να αναδεικνύεται σε πρώτο σκόρερ και τον 19χρονο σέντερ να δείχνει ότι μπορεί στο μέλλον να καλύψει τη θέση «5» στον Παναθηναϊκό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ταβουλαρέας, Πουρσανίδης Κ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 7 (1), Κάρι 9 (3), Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 6, Παππάς 3 (1), Γιάνκοβιτς 10 (1), Διαμαντάκος 9, Ματσιούλις 8, Ράιτ 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Ρος 3, Ντάνιελ 14, Ουίλσον 9 (1), Λιανός 16 (3), Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 3 (1), Μολφέτας, Νιφορας 4 (1), Μιλουτίνοβτς 3, Χοτ 9 (1).