Μπάσκετ-Α1 (11η αγωνιστική): ΚΑΟ Δράμας-Ολυμπιακός 75-69

Η μεγαλύτερη έκπληξη έως τώρα στη φετινή Α1 σημειώθηκε στη Δράμα όπου ο τοπικός ΚΑΟΔ νίκησε 75-69 τον Ολυμπιακό, υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα μετά από 11 αγώνες. Λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο Ελλάδας, οι "ερυθρόλευκοι" που αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη, απώλεσαν το αήττητο και
στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 37-36, 58-55, 75-69

Την απουσία του Σπανούλη εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι που μπήκαν δυνατά στο ματς (9-3) αλλά γρήγορα οι Πειραιώτες πήραν το "πάνω χέρι" και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (20-16). Ομως, στο δεύτερο δεκάλεπτο μπλοκαρίστηκε ολοκληρωτικά ο Βαγγέλης Μάντζιαρης (πρωταγωνιστής στο πρώτο με 8 πόντους) κι έτσι με τρίποντο του Μπράουν στην εκπνοή του ημιχρόνου οι Δραμινοί πέρασαν μπροστά (37-36). Περπέρογλου και Λοτζέσκι ανέλαβαν δράση στην τρίτη περίοδο και ο Ολυμπιακός έδειξε να ελέγχει το ματς όταν προηγήθηκε 54-48, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο με αιχμή του δόρατος τον Μάρκοβιτς να μείνουν σε απόσταση βολής μειώνοντας σε 58-55.

Με τρίποντες "βόμβες" από Μπράουν, Μπάβτσιτς και σερί 8-0 ο ΚΑΟΔ βρέθηκε μπροστά 63-58 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και αίφνης ο Ολυμπιακός κινδύνευε με την πρώτη ήττα του στην Α1. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έβαλαν τη μπάλα μέσα στο καλάθι, κέρδισαν πολλά φάουλ, αλλά η αστοχία τους στις ελεύθερες βολές δεν τους επέτρεψε να πλησιάσουν με αποτέλεσμα ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Μπράουν, να δώσει στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της, 71-62, δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι πρωταθλητές Ευρώπης με τον Πρίντεζη σε πολύ κακή μέρα (πέτυχε τους πρώτους πόντους του παιχνιδιού και έκτοτε είχε 0/8 εντός παιδιάς) και τους υπόλοιπους να μην ξεπερνούν τη μετριότητα, δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε ακόμα μία μεγάλη ανατροπή. Οι παίκτες του ΚΑΟΔ, με κορυφαίους τους Μπράουν, Μπάβτσιττς, ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και έφτασαν δίκαια σε μία απίστευτη νίκη με 75-69.

Διαιτητές: Αφεντουλίδης-Ταβουλαρέας-Νικολούλης

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 4, Τζόουνς 4, Στίγκερς 6, Μπράουν 25 (2), Βον 9, Μάρκοβιτς 7 (1), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 19 (2), Ζάρας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Λο, Ντάνστον 6, Περπέρογλου 12, Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 10, Σίμονς 6, Λοτζέσκι 17, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 3 (1), Μάντζαρης 10 (2), Κατσίβελης 2

Σε αναμετρήσεις για την 11η ημέρα της Α1 μπάσκετ ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:Άρης-Ίκαρος Χαλκίδας 84-67Τρίκαλα-Πανελευσινιακός 72-59

Νέα Κηφισιά-Απόλλων Πάτρας 72-54

Πανιώνιος-ΑΓΟ Ρεθύμνου 74-66

ΚΑΟ Δράμας-Ολυμπιακός 75-69

Ηλυσιακός-Κολοσσός Ρόδου 74-62

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 81-61