Μπάσκετ-20η αγωνιστική: Απόλλων Πατρών-Ολυμπιακός 67-76

19:17 3/3/2014 - Πηγή: E-Typos
Νικηφόρο πέρασμα από την Πάτρα πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, 76-67, επί του Απόλλωνα και έφτασε τις 18 νίκες σε 20 αγωνιστικές, στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 12η στο σύνολο και 5η εντός έδρας ήττα για τους Αχαιούς. Ο Ματ Λοτζέσκι αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» με 16 πόντους (3/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Βαγγέλης Μάτζαρης πρόσθεσε
14 πόντους και 11 ο Γιώργος Πρίντεζης. Ντάνιελ (24π.), Ουίλσον (11π.) και Αργυρόπουλος (10π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους γηπεδούχους. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, έδωσε χρόνο και στους... μικρούς Αγραβάνη, Χριστοδούλου, ενώ 10 λεπτά αγωνίστηκε ο Βασίλης Καββαδάς και σημείωσε 8 πόντους. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης δεν αγωνίστηκε λόγω τενοντίτιδας στο αριστερό γόνατο και γίνεται αγώνας δρόμου να προλάβει τον αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο, την ώρα που παρελθόν αποτελεί ο Τζαμάριο Μουν για την ομάδα του Πειραιά.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 26-37, 47-61, 67-76

Σοβαροί από το πρώτο λεπτό μπήκαν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα στο παρκέ της Περιβόλας και δεν άφησαν περιθώρεια στον Απόλλωνα να μείνει κοντά στο σκορ, όπως συνηθίζουν στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε κατώτερους -θεωρητικά- αντιπάλους στην Α1 φέτος. Με την απογοήτευση από την ήττα στην Κωνσταντινούπολη να μην έχει... ξεθωριάσει και ενόψει του ντέρμπι με την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ την ερχόμενη Πέμπτη, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ, με τον Ντάνστον ουσιαστικό τόσο στα ριμπάουντ όσο και στο σκοράρισμα. Σε συνδυασμό με τρίποντα από Μάντζαρη και Περπέρογλου, η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 7-18. Δέχτηκε σερί 5-0, μετά από κάρφωμα του Ντάνιελ και τρίποντο του Ουίλσον, 12-18, για να ολοκληρωθεί η 1η περίοδος με σκορ, 12-23, με 5 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη (11π. στο πρώτο 20αλεπτο). Οι Αχαιοί πλησίασαν 16-23, με την έναρξη της 2ης περιόδου. Πρίντεζης, Σλούκας και το τρίποντο του Λοτζέσκι διαμόρφωσαν το 16-30. Ο Ολυμπιακός μέχρι το ημίχρονο είχε μαζέψει 25 ριμπάουντ έναντι των 17 του Απόλλωνα, ενώ είχε ευστοχήσει σε διπλάσια δίποντα και τρίποντα από τον αντίπαλό του. Ο Απόλλων είχε 8/12, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν πήγαν ούτε μία φορά στη γραμμή των βολών στο πρώτο 20αλεπτο. Ο έμπειρος γκαρντ του Απόλλωνα και πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Νίκος Αργυρόπουλος, το... πήρε προσωπικά στον εναπομείναντα χρόνο μέχρι την ανάπαυλα, σημείωσε διαδοχικούς πόντους, αλλά το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πάνε στο -11 στα αποδυτήρια, 26-37.
Πολύ καλό ξεκίνημα για την ομάδα της Πάτρας στην 3η περίοδο, όταν ο τεχνικός των Αχαιών, Νίκος Βετούλας, είδε τους Ντάνιελ, Ρος, Ουίλσον, Μπολντς και Μιλουτίνοβιτς να μειώνουν σε 41-46. Ο πρωταθλητής Ευρώπης αποδεικνυόταν επιρεπής στα λάθη, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ντάνστον, Σλούκας και Περπέρογλου επανέφεραν σε διψήφιο νούμερο την τιμή της διαφοράς, 41-51. Μέχρι το 30΄, ο Ολυμπιακός έδειξε σοβαρότητα και με πολυφωνία στην επίυεση ξέφυγε με 45-61, πριν διαμορφώσει το 47-61, με λέι απ ο Αργυρόπουλος (σκορ 3ου δεκαλέπτου). Στην 4η περίοδο, ο Απόλλων δημιούργησε εντυπωσιακές φάσεις με πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς του, μείωσε σε 64-71 με λέι απ του Ρος, 34΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο Ολυμπιακός δεν φοβήθηκε ούτε όταν ευστόχησε σε τρίποντο ο Ουίλσον, 67-72. Ο Μάντζαρης ήταν εύστοχος και στις 4 βολές που κλήθηκε να εκτελέσει για το τελικό 67-76.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Μητσόπουλος, Ανδρικόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Ρος 8, Αργυρόπουλος 10, Καπερόνης, Ντάνιελ 24, Ουίλσον 11 (3), Λιανός 4 (1), Πέτροβιτς, Πελεκούδας, Μολφέτας, Ζαφείρης, Μιλουτίνοβιτς 6, Μπολντς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντάνστον 9, Περπέρογλου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 7 (1), Κόλινς, Σίμονς 2, Λοτζέσκι 16 (3), Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 14 (2), Καββαδάς 8, Χριστοδούλου

Στις αναμετρήσεις για την 20η αγωνιστική (1-3/3/2014) της Α1 μπάσκετ των Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: ΠΑΟΚ-Τρίκαλα 82-77
ΑΓΟ Ρεθύμνου-Πανελευσινιακός 85-69
Ίκαρος Χαλκίδας-ΑΕ Ν. Κηφισιάς 83-81
Ηλυσιακός-Πανιώνιος 73-87
Κολοσσός Ρόδου-ΚΑΟ Δράμας 70-76
Παναθηναϊκός-Άρης 71-59
Απόλλων Πατρών-Ολυμπιακός 67-76