Μπάσκετ (14η αγωνιστική): ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 58-48

21:41 20/1/2014 - Πηγή: E-Typos
Με τους «αιώνιους» να αποδίδουν κάκιστο μπάσκετ στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που «χαμογέλασε» και πάλι στη λήξη, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 58-48 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να υποχωρούν στην τρίτη και να ξεχνούν το πλεονέκτημα έδρας
στους τελικούς των πλέι οφ.

Τα λάθη, όπως και η αστοχία από τα 6.75 (6/23 ο Παναθηναϊκός, 3/24 ο Ολυμπιακός), είχαν την... τιμητική τους στο αποψινό ντέρμπι, με τους «αιώνιους» να τελειώνουν τον αγώνα με 35 συνολικά λάθη (16 ο Παναθηναϊκός-19 ο Ολυμπιακός). Ωστόσο, όταν χρειάστηκε οι «πράσινοι», που έπαιξαν σχεδόν όλο το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τον Λάσμε (αποχώρησε με 3 φάουλ στα μισά της τρίτης περιόδου και επέστρεψε περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, λόγω αδιαθεσίας), είχαν το κρύο αίμα του Διαμαντίδη (σημειώσε τους 7 από τους 10 πόντους του στο 4ο δεκ.). Πρώτος σκόρερ των νταμπλούχων Έλλάδας ο Ραμέλ Κάρι με 12 πόντους (τους 10 στο πρώτο δεκάλεπτο), ενώ από τον Ολυμπιακό, που πήρε μόλις 3 πόντους από τον βασίλη Σπανούλη, μόνο ο Ματ Λοτζέσκι ήταν... διψήφιος με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 27-25, 41-37, 58-48

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν άκρως αποτελεσματική στο πρώτο δεκάλεπτο και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους», που για ακόμη μία φορά τα «έσπασαν» από τα 6.75 (1/8), σε καθοριστικά λάθη, τα οποία του στοίχισαν... Η ιδανική αρχή του Ολυμπιακού, χάρη στις προσπάθειες του Πρίντεζη, γρήγορα καλύφθηκε από τους «πράσινους», παρά το γεγονός ότι έκαναν περίπου 3 λεπτά να ανοίξουν το σκορ. Από το εις βάρος τους 0-4 οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από Λάσμε και Ούκιτς και με τον Κάρι να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο και να πετυχαίνει γρήγορα 10 πόντους (2 τρίποντα), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-10 στο 9', ενώ ο Σίμονς έγραψε το σκορ δεκαλέπτου 17-12. Να σημειωθεί ότι στην έκρηξη του Παναθηναϊκού, έπαιξε σημαντικό ρόλο η απουσία στα τελευταία λεπτά του Σπανούλη, με τον Σλούκα να υποπίπτει σε διαδοχικά λάθη και να μην μπορεί να «δέσει» την άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η παρουσία των Κόλινς και Καββαδά στο παρκέ έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στους «ερυθρολεύκους», οι οποίοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με την επιθετική «αφύπνιση» του Λοτζέσκι έτρεξαν επιμέρους σκορ 3-9 και προηγήθηκαν με 20-21 στο 17', Με «όπλο» την καλά δεμένη άμυνα του, ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά στο σκορ και αν δεν υπήρχαν τα κομβικά λάθη του Σπανούλη, ο οποίος είχε «εγκλωβιστεί» και πάλι από τον Γκιστ, ίσως να έπαιρνε το δρόμος προς τα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (27-25).

Στην τρίτη περίοδο, όσο ο Ολυμπιακός είχε επικεντρώσει το παιχνίδι του κοντά στο αντίπαλο καλάθι είχε το προβάδισμα, ενώ με εξαιρετική άμυνα μπόρεσε να στείλει γρήγορα τον Λάσμε στον πάγκο με 3 φάουλ. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν για περίπου 6 λεπτά τον Παναθηναϊκό στους 3 πόντους και με τον Ντάνστον να ανταποκρίνεται στα επιθετικά του καθήκοντα προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +3 πόντους (28-31). Ο Πρίντεζης κράτησε τη διαφορά, αλλά με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στα περιφερειακά σουτ, χωρίς να δικαιώνεται, και τον Φώτση να ευστοχεί σε τρίποντο ψυχολογίας (35-33, στο 27') ο Παναθηναϊκός «γύρισε» το παιχνίδι και μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +4 (41-37), μετά από λάθος επιλογή του Σίμονς να ακουμπήσει τη μπάλα στη δεύτερη βολή του Φώτση.

Με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει έξι λάθη σε επτά επιθέσεις στον... επίλογο του αγώνα, ο Διαμαντίδης φρόντισε να τελειώσει τον αγώνα 2,5 λεπτά πριν τη λήξη, ευστοχώντας από τα 6.75 και εξασφαλίζοντας διψήφια διαφορά στον Παναθηναϊκό (52-42). Στον αντίποδα, με τον απογοητευτικό Σπανούλη απόψε στον πάγκο σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός είχε ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα στο τελειώμα των φάσεων και το τελικό 58-48 ήρθε φυσιολογικά για τους «πράσινους».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου-Σχινάς-Αναστόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (1), Κάρι 12 (2), Μπατίστ, Φώτσης 6 (1), Ούκιτς 2, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 10, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ντάνστον 8, Σπανούλης 3 (1), Περπέρογλου 4, Σλούκας 4, Κόλινς 2, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 10 (1), Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 6 (1), Καββαδάς.

Στις αναμετρήσεις για τη 14η αγωνιστική (18-20/1) της Α1 μπάσκετ των ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: ΑΕ Ν.Κηφισιάς-Τρίκαλα 97-85
Ηλυσιακός-Απόλλων Πατρών 67-76
Άρης-ΚΑΟ Δράμας 77-59
Πανιώνιος-Πανελευσινιακός 92-70
Ίκαρος Χαλκίδας-ΑΓΟ Ρεθύμνου 89-78
Κολοσσός Ρόδου-ΠΑΟΚ 62-49
Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 58-48