Μπάσκετ-10η αγωνιστική: Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός 58-73

Νικηφόρα πέρασε ο Παναθηναϊκός από το «Βενετόκλειο», επικρατώντας 73-58 του Κολοσσού Ρόδου για τη 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 9η νίκη των «πρασίνων», ενώ οι Ροδίτες μετρούν πλέον 7 ήττες. Κάρι, Ούκιτς και Γκιστ σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τον Παναθηναϊκό, ενώ σημαντική ήταν η είσοδος του Διαμαντίδη στο τελευταίο πεντάλεπτο της 3ης περιόδου. Ο Πεδουλάκης ήθελε να προστατέψει τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, λόγω της κάκωσης στον ώμο, αλλά μετά το 34-38 του ημιχρόνου έκρινε σκόπιμο να τον ρίξει στο παρκέ και η αλήθεια είναι πως έδωσε ώθηση στην ομάδα. Οσμπι και Κόμματος είχαν από 14 πόντους για τους νησιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 34-38, 43-58, 58-73

Άστοχος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Κάρι να μετρά 1/3 τρίποντα, επέτρεψε στον Κολοσσό να βρίσκεται στο -6 (14-20) στο 10΄. Οι Ροδίτες πίεζαν στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός επέλεγε να απειλεί με σουτ από την περιφέρεια και στο 17΄ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 27-27. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κολοσσός προσπέρασε με 31-30 για να πάει τελικά στο +4 (34-38) ο Παναθηναϊκός στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός πάτησε... γκάζι, ειδικά στο δεύτερο πεντάλεπτο, όταν στο παρκέ έκανε την εμφάνισή του για πρώτη φορά ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Με επιμέρους σκορ 9-20 σ' αυτή την 3η περίοδο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 43-58 στο 30΄, ενώ είχε βρεθεί και στο +16 (57-41) λίγο νωρίτερα. Ο Κολοσσός ξεκίνησε με σερί 7-0 την 4η περίοδο (με τον Κόμματο να πετυχαίνει τους 5). Έκτοτε, όμως, ο Παναθηναϊκός επέδειξε σοβαρότητα και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Διαμαντής, Παγώνης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Δημήτρης Πρίφτης): Παπαντωνίου 7 (1), Ραμ, Ματσάμας, Γεωργαλής 5 (1), Κόμματος 14 (2), Σμιθ 7, Στεφανίδης 8 (1), Σίμπσον 3 (1), Όσπι 14, Καπελάν, Δάνας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 9 (3), Κάρι 14 (3), Μπατίστ, Φώτσης 8 (2), Ούκιτς 13 (2), Λάσμε 6, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 1, Γκιστ 12 (2), Γιάνκοβιτς 6, Αποστολίδης

Στις αναμετρήσεις της 10ης αγωνιστικής για την Α1 μπάσκετ των ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:Ίκαρος Χαλκίδας-Ηλυσιακός 72-71Απόλλων Πατρών-ΚΑΟ Δράμας 62-64

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 91-100

Ολυμπιακός-Τρίκαλα 84-45

Πανελευσινιακός-Άρης 72-60

ΑΓΟ Ρεθύμνου-ΑΕ Ν. Κηφισιάς 54-55

Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός 58-73