Α1 (Πλέι Οφ, Ημιτελικά, 3ος Αγώνας): Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 62-64

22:02 3/6/2013 - Πηγή: E-Typos
Ο Παναθηναϊκός «σκούπισε» (3-0) τη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ με τον Πανιώνιο και προκρίθηκε στους τελικούς της Α1 Ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει για 8η διαδοχική χρονιά και 13η συνολικά τον Ολυμπιακό, που θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας (7/6, 1ος τελικός). Οι «πράσινοι» επικράτησαν 64-62 των «κυανέρυθρων» στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, με τον Πανιώνιο να ετοιμάζεται με πλεονέκτημα για τους αγώνες με τον
ΑΓΟΡ για τις θέσεις 3-4 (6/6, 1ος αγώνας).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ράμελ Κάρι με 13 πόντους, ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Αθηναίου επίσης με 13. Οι «κυανέρυθροι» που ήταν στο -10 (52-62) περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη κατάφεραν με μπροστάρη τον Παππά (9 πόντους, όλους στην 4η περίοδο) να μειώσουν στο καλάθι, 62-64, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ο Γιάνκοβιτς δεν ευστόχησε στο τρίποντο της νίκης στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 35-36, 45-52, 62-64

Ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά στον παρκέ και με δυνατή άμυνα, αιφνιδιασμούς και τον Αθηναίου να εκτελεί από τα 6.75 (10π. με 2/2 τρίποντα) κατάφερε να προηγηθεί με 16-9 στο 8'. Ωστόσο, η είσοδος του Σχορτσανίτη βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μαζέψει τη διαφορά και να κλείσει το δεκάλεπτο στο -5 (18-13). Δύο «κολλητά» τρίποντα από τον Μπράμος με το... καλημέρα της 2ης περιόδου χάρισαν στους «πράσινους» το προβάδισμα με 20-24 στο 13', ενώ με έλεγχο των ριμπάουντ οι κυπελλούχοι Ελλάδας διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 17'.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Σφαιρόπουλος πέρασε το παιχνίδι μέσα στο αντίπαλο καλάθι με τον Μπρόγρη να κερδίζει μάχες, τη στιγμή που ο Μπατής εκτελούσαν από τα 6.75 για να έρθει η ισοφάριση (29-29). Οι «κυανέρυθροι» ανέκτησαν το προβάδισμα συνεχίζοντας τα καλά ποσοστά ευστοχίας από την περιφέρεια, αλλά ο Κάρι με 5 διαδοχικούς πόντους (1 τριπ.) οδήγησε τους «πράσινους» στα αποδυτήρια στο +1 (35-36).

Με τους Λάσμε και Κάρι οδηγούς στην επίθεση ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 25' με +11 πόντους (37-48), δείχοντας να ελέγχει πλέον το παιχνίδι, αλλά Μπατής, Γιάνκοβιτς και Κις κράτησαν τον Πανιώνιο σε απειλητική θέση (45-52). Στον επίλογο του αγώνα ο Διαμαντίδης έγραψε από τα 6.75 το 52-62 στο 36' και εκεί που άπαντες περίμεναν μία άνετη νίκη του Παναθηναϊκού, ο Παππάς αφυπνίστηκε και με 9 διαδοχικούς πόντους του (2 τριπ.) μείωσε σε 62-64, χωρίς όμως η ομάδα του να πετύχει την ανατροπή, καθώς στην εκπνοή ο Γιάνκοβιτς δεν είχε την ίδια ευστοχία από τα 6.75.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Αναστόπουλος, Μπήτης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 7, Πέιν, Αθηναίου 13 (3), Κις 8 (2), Μίλμπουρν, Αθανασούλας, Μπατής 10 (2), Γιάνκοβιτς 9 (2), Καββαδάς, Παππάς 9 (2), Μπούκερ 6.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 8, Μπράμος 9 (3), Κάρι 13 (1), Ματσιούλις 2, Ούκιτς 4, Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ, Γκουίν 3 (1), Ξανθόπουλος 4.