Παραολυμπιονίκες πιο γρήγοροι στα 1.500 μ. από ολυμπιονίκες

ΑΘΛΗΤΙΚΑΠαραολυμπιονίκες πιο γρήγοροι στα 1.500 μ. από ολυμπιονίκεςΤετάρτη, Σεπτέμβριος 14, 2016 - 17:09

Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες δεν είναι απλώς δύναμη ψυχής, κουράγιου και έμπνευσης. Σε αυτούς μπορεί να γίνεται και υπέρβαση ακόμη και των επιδόσεων των αρτιμελών αθλητών των Ολυμπιακών - αν και σπάνια.

Κάτι που συνέβη στο Ρίο ντε Τζανέιρο και αποτυπώθηκε τα ξημερώματα της Τρίτης στα βιβλία των ρεκόρ. Η κούρσα των 1.500 μ. κατηγορίας Τ13 (δρομείς δίχως κινητικά προβλήματα, αλλά με περιορισμένη όραση) αποδείχθηκε ιστορική, αφού οι τέσσερις πρώτοι κατόρθωσαν να πετύχουν καλύτερο χρόνο από

τον χρυσό Ολυμπιονίκη των πρόσφατων Ολυμπιακών του Ρίο στο ίδιο αγώνισμα Μάθιου Σέντροβιτς!

Ο τελευταίος, Αμερικανός δρομέας, κατέκτησε το χρυσό με χρόνο 3:50:00, ενώ στους Παραολυμπιακούς ο Αλγερινός Αμπντελατίφ Μπακά πέτυχε παγκόσμιο ρεκόρ με 3:48:29, οι Ντεμισέ (Αιθιοπία), Κίρκβα (Κένυα) ανέβηκαν στο βάθρο με 3:48:49 και 3:49:59, αντίστοιχα, και ο αδερφός του νικητή Φουάντ Μπακά ήταν τέταρτος με 3:49:84! Στο μεταξύ ο Σάκης Κωνσταντινίδης, μετά το χρυσό στη δισκοβολία, κατέκτησε χθες το ασημένιο στην κορύνα F32, το 9ο φετινό ελληνικό παραολυμπιακό μετάλλιο!