ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 55-45

00:21 15/10/2013 - Πηγή: TNSite

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό με 55-45 και κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 22-14 στο 13', έχοντας 5/10 τρίποντα, αλλά το τριφύλλι δεν άργησε να απαντήσει. Με τον Διαμαντίδη πρωταγωνιστή έτρεξε ένα σερί 9-0 για το 22-23 στο 17'. Παρόλα αυτά το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό
μπροστά στο σκορ με 29-27, αφού ο Ματ Λοτζέσκι δεν έχανε σουτ έχοντας 10π. με 2/2δίπ., 1/1τρίπ. και 3/3β.Στο ξεκίνημα της επανάληψης το σκορ έφτασε στο 40-31. Ο Διαμαντίδης προσπαθούσε μόνος του, μείωσε σε 46-43 στο 35' αλλά τα λάθη των υπολοίπων δεν επέτρεψαν κάτι περισσότερο. Ο Κώστας Σλούκας σκόραρε 5 αναπάντητους πόντους για το 51-43 στο 37' κι έκτοτε ο Παναθηναϊκός δεν απείλησε πάλι, παρά τις ευκαιρίες που του έδωσε ο Ολυμπιακός.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3, Ντάνστον 3, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 3, Σλούκας 9, Σίμονς 2, Λοτζέσκι 14, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12, Μάντζαρης 7

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 3, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 5, Ούκιτς 1, Λάσμε 2, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 16, Γκιστ, Παππάς 6, Ματσιούλις