Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Εφές και πάει Λονδίνο!

13:46 13/4/2013 - Πηγή: TNSite

Ο καλύτερος από πλευράς διάρκειας απόδοσης και ελέγχου του αγώνα πιθανόν Ολυμπιακός της φετινής σεζόν... τσάκισε την Εφές (71-53) στο ΣΕΦ, έκανε το 2-0 και απέχει μόλις μια νίκη από το Φάιναλ Φορ του Λονδίνου.

Με εξαιρετική άμυνα, «μάχη» για κάθε ριμπάουντ και κάθε μπάλα και ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη (15 πόντοι και 8 ασίστ) οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν

πλήρως μετά το 7' και το 16-7 υπέρ των φιλοξενούμενων. «Κλειδί» για την καθολική υπεροχή των πρωταθλητών Ευρώπης και Ελλάδας ήταν η υπεροχή στα ριμπάουντ μετά τα πρώτα επτά λεπτά του ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν έξι παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτό τον τομέα (4 επιθετικά). Η πολύ καλή άμυνα του Ολυμπιακού ανάγκασε την Εφές να τα... σπάσει και απόψε έξω από τα 6,75 μέτρα (2/15, ενώ την Τετάρτη είχε 1/18), ενώ χαρακτηριστικό για τον έλεγχο του αγώνα από την ομάδα του Πειραιά ήταν τα μόλις 8 λάθη, ενώ οι ασίστ έφτασαν τις 17.

Τον Σπανούλη σε απόδοση ακολούθησε ο μαχητικός Κάιλ Χάινς, ο οποίος τελείωσε τις φάσεις της δημιουργίας του «Κιλ Μπιλ», ο Πέρο Άντιτς, που πήρε 7 αμυντικά ριμπάουντ και πέτυχε 3/5 τρίποντα, ενώ αξιόλογη παρουσία είχαν και οι Κώστας Σλούκας, Στράτος Περπέρογλου και ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, που βοήθησε αμυντικά απέναντι στα «βαριά» κορμιά της τουρκικής ομάδας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα, χωρίς ενέργεια στην άμυνα, χάνοντας τα ριμπάουντ και με νευρικές επιθέσεις και τον Πάουελ να μπορεί να μην τελειώσει τις φάσεις. Έτσι βρέθηκε στο 7' στο -9 (16-7). Με την είσοδο των Χάινς, Άντιτς και Κατσίβελη, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, πήρε τα ριμπάουντ - ο Άντιτς έδωσε... μάχες - βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με σερί 7-0 μείωσε την διαφορά στο καλάθι (16-14).

Το 28-8

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στην δεύτερη περίοδο στον εκπληκτικό ρυθμό του τελευταίου τρίλεπτου της πρώτης, με ενέργεια στην άμυνα, «μάχη» για κάθε ριμπάουντ και κάθε μπάλα. Η πολύ καλή άμυνα έδωσε εύκολους πόντους και ρυθμό στην επίθεση, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εξαιρετικός στο σκοράρισμα και στην δημιουργία.

Έτσι ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 11 (35-24) μετά από επιμέρους σκορ 28-8 από το 7' και μετά το καλάθι του Γκονλούμ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα εννέα πόντων.Πολύ καλή δουλειά στην δεύτερη περίοδο εκτός από τον Σπανούλη και από τους Σερμαντίνι, Περπέρογλου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον πολύ καλό ρυθμό, που έχει από το 7', με πολύ ενέργεια στην άμυνα, «μάχη» για κάθε ριμπάουντ και μπάλα και σωστή κίνηση στην επίθεση. Έτσι προηγήθηκε στο 26' με διαφορά 15 πόντων (49-34) με τον Σπανούλη εκπληκτικό στο σκοράρισμα και την δημιουργία.

Στα τελευταία 4' του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός... κόλλησε στην άμυνα ζώνης της Εφές, ήταν άστοχος σε σουτ τριών πόντων, αλλά τελείωσε το δεκάλεπτο στο +12 (52-40) με το τρίποντο του Σλούκα στην εκπνοή του δεκαλεπτου.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε ξανά με ενέργεια στην τέταρτη περίοδο και στο 36' μετά από δύο τρίποντα των Παπανικολάου, Άντιτς και με τέσσερις σερί βολές του Σπανούλη ανέβασε την διαφορά στους 21 πόντους (68-47) και διέλυσε κάθε αμφιβολία για τον τελικό νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 35-26, 52-40, 71-53.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 12 (2/3 β., 5/7 διπ., 2-1 ριμπ.), Λο 3, Άντιτς 11 (0/1 β.,1/2 διπ., 3/5 τριπ., 7-0 ριμπ.), Σπανούλης 15 (6/6 β., 3/7 διπ., 1/4 τριπ., 8 α.), Περπέρογλου 8 (4/9 διπ., 4-2 ριμπ.), Σερμαντίνι 1, Σλούκας 5 (1 τριπ., 3 α.), Πάουελ 4 (2/8 διπ.), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 5 (1/3 διπ., 1/3 τριπ., 3-4 ριμπ.), Κατσίβελης.

ΕΦΕΣ (Μαχμουτί): Φάρμαρ 8 (4/6 διπ., 0/2 τριπ., 5 α.), Βούγιασιτς 2, Ερντέν 3, Τουντσερί, Σιπ 7 (1), Γκόνλουμ 13 (1/3 β., 6/10 διπ., 0/1 τριπ., 10-4 ριμπ.), Σαβάνοβιτς 5 (1) , Λούκας 4 (2/7 διπ., 0/2 τριπ., 4-0 ριμπ., 3 κλεψ., 3 α.), Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 9 (1/2 β., 4/10 διπ., 4-1 ριμπ.).