Με το "δεξί" το Ρέθυμνο

20:22 13/10/2013 - Πηγή: TNSite

Δύσκολη νίκη για το Ρέθυμνο με 82-77 επί του Ικάρου Χαλκίδας και ξεκίνημα με το δεξί στη σεζόν 2013-14.

Το Ρέθυμνο μπήκε αποφασισμένο να καθαρίσει γρήγορα τα ματς και με ένα σερί 9-0 πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα. Παρά την...αντίδραση των φιλοξενούμενων , το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με δέκα πόντους διαφορά υπέρ των γηπεδούχων.Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 25-22, ωστόσο το Ρέθυμνο συνήλθε γρήγορα και κατάφερε να πάρει και πάλι διψήφια διαφορά πόντων με το τέλος του
πρώτου ημιχρόνου (35-24).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ικάρου η οποία κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 56-57 (στο 28') , ωστόσο δεν είχε τις δυνάμεις για να κρατήσει το προβάδισμα.Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο είχε ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να πάρει διαφορά 8 πόντων 81-73 με καλάθι του Προύιτ 1΄ πριν από τη λήξη του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-34, 62-59, 82-77.