Την ανατροπή στο «Μεστάγια»

Η Άλκμααρ επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Βαλένθια, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τους «8» του Europa League. Το αποτέλεσμα αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς του «Μεστάγια», με τη Βαλένθια να ψάχνει την ανατροπή του σκορ στο γήπεδο της.

Ο Χόλμαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (1-0), με τον Μεχμέτ Τοπάλ στο 52’ να απαντάει για την ισπανική ομάδα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι Ολλανδοί δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση, και έντεκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τον Μάρτενς πήραν την πολύτιμη νίκη (2-1). Ένα αποτέλεσμα το οποίο αφήνει «ανοιχτή» την υπόθεση πρόκριση για τις δύο ομάδες, με την Άλκμααρ να έχει ελαφρύ προβάδισμα μετά την επικράτηση της.